אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

הפעימה השלישית של חוק איסור הפרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון נכנסה לתוקף היום (רביעי), ותשנה בצורה משמעותית את מוצרי העישון ואת הדרך בה אנו רואים אותם במרחב הציבורי.

בפעימה הנוכחית ייכנסו לתוקף הוראות המחייבות עיצוב אחיד לכל חפיסות ואריזות מוצרי העישון השונים, כולל בין השאר סיגריות טבק, סיגריות אלקטרוניות (לראשונה בעולם), נוזלי מילוי וטבק לנרגילה.

על פי החוק החדש כל האריזות יופיעו אך ורק בצבע פנטון C448, שהוא גוון חום/ירוק הנחשב לצבע המכוער ביותר בעולם, וייאסר על שימוש בצבעים ובסימני לוגו או מיתוג, למעט ציון שם המותג בפונט פשוט בגוון אפור.

במוצרי טבק אזהרת הבריאות תכפיל את גודלה מ-30% כיום ל-65% משטח החפיסה, והיא תופיע בצמוד לחלק העליון של החפיסה ולא בחלקה התחתון.

אריזות של סיגריות אלקטרוניות, נוזלי מילוי ותחליפי עישון יחויבו לראשונה, בנוסף לאריזות אחידות, גם בסימון עם אזהרת בריאות ייחודית להן, בגודל של 30% משטח החפיסה.

בנוסף לשינוי מראה החפיסות, תיאסר הצגה של מוצרי עישון בכל נקודות המכירה, כגון פיצוציות, תחנות דלק חנויות מכולת ומרכולים. מוצרי הטבק יוסתרו מאחורי ארון, במגירה או בכל דרך אחרת, כך שלא יהיו גלויים לעין. הפרה של חוק זה הינה עברה פלילית ועלולה לגרור קנס כאמור בסע' 61(א)(4) לחוק העונשין - קנס של עד 226,000 שקלים חדשים. ובתאגיד – כפל הקנס כאמור.

בחנויות שמוכרים בהן רק מוצרי עישון או רק מוצרי עישון ואלכוהול או במתחם נפרד בחנות, אין חובה להסתיר את מוצרי העישון, ובלבד שהם אינם גלויים לעין מחוץ לחנות או למתחם.

לתעשייה ולנקודות המכירה ניתנה תקופת היערכות של שנה והחל מה-8 בינואר תיאסר מכירת מוצרי עישון שלא באריזות אחידות.

פעימה נוספת של החוק צפויה ב-1 ביוני 2020 והיא תקבע בין השאר חובת דיווח שנתית על התכולה והפליטה בשימוש במוצרי עישון. דיווחים אלו יפורסמו לציבור הרחב.

משרד הבריאות פונה לציבור הרחב בבקשה לסייע בהטמעת החוק ולדווח על הפרות של החוק בנקודות המכירה. דיווחים ניתן להעביר לכתובת הדוא''ל של אגף האכיפה והפיקוח של משרד הבריאות בכתובת prevent@moh.gov.il. בדיווח יש לציין את כתובת ושם מקום המכירה ותיאור של ההפרה וניתן לצרף גם תמונה.

שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן: ''הובלת משרד הבריאות ותמיכתו בחוק שנכנס רשמית לתוקף, מבטאת את המאבק העיקש שלנו נגד העישון ונזקיו. המאבק בעישון יימשך ביתר שאת במישורים רבים נוספים. אני קורא גם לרשויות המקומיות להצטרף למאבק בעישון ולאכוף בצורה אפקטיבית את איסור העישון במרחבים הציבורים''.

מנכ''ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: ''מילים רבות נכתבו בנושא העישון ובמבחן התוצאה והמעשה המלחמה בעישון מתקדמת מאוד בשנים האחרונות וזוהי תוצאה של שילוב כוחות שבין המשרד, הכנסת, המגזר השלישי. אני שמח על שורה תחתונה מאוד ברורה במלחמה בעישון. בהחלט לא תמו פעולות המשרד בנושא המלחמה בעישון והם ימשכו בזמן הקרוב. בין היתר השקת מוקד גמילה לציבור המעשנים שהתחיל לפעול מקרית מלאכי''.