הרב יוסף: יש שני סוגי עלייה

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה זנה, פנה היום (רביעי) לרב הראשי לישראל יצחק יוסף וביקש לקבל את התייחסותו לדברים המיוחסים לו נגד עולי ברית המועצות לשעבר.

"זאת כדי לבחון את הדברים לעומקם, עוד בטרם יוחלט על פנייה לגורמים הרלוונטיים לפעול בעניין זה", נמסר מטעם היחידה.

ביממה האחרונה התקבלו ביחידה למעלה ממאה פניות בעניין התבטאותו של הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, כלפי ציבור העולים מרוסיה על רקע מוצאם הלאומי-אתני.

"בפניות נטען, בין היתר, כי בהתבטאויותיו של הרב יש משום גזענות והסתה לגזענות. יש לציין כי מדובר בכמות חריגה של פניות המתקבלות ביחידה בזמן כה קצר (לשם השוואה, במהלך שנת 2019 כולה התקבלו כ-למעלה כ-480 פניות בנושאים שונים)", נמסר מטעם היחידה.

אמש, פרסם הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, סרטון ובו מסר מפייס כלפי קהילת העולים מרוסיה.

"כידוע ישנם שני סוגי עלייה שעלו מברית המועצות", פתח הרב יוסף, "ישנה העלייה המבורכת של מאות אלפי יהודים שמסרו את הנפש שלהם בברית המועצות, הם ואבותיהם וכל אותם אסירי ציון, שברוך ה' זכינו ועלו פה לארץ ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובחיבה רבה".

"אבל ישנה עוד עלייה נוספת, לא נתכחש לכך, עלייה של אותם של אינם יהודים, לא רק שאינם יהודים (מי שלא יהודי צריך לכבד אותו ולאהוב אותו, חביב בן אדם שנברא בצלם), אלא ישנם כאלו שאינם יהודים ואפילו מפתחים שנאה כלפי היהדות, כלפי כל דבר שבקדושה, עליהם אנחנו דיברנו שהעלו כמה כאלו לצערנו הרב וגרמו לכל מיני הסתה נוראה כנגד היהדות, אבל אותם אלו שעלו אסירי ציון ומאות אלפי יהודים שעלו במסירות נפש אנחנו מחבבים אותם ומכבדים אותם", הדגיש הרב.

"אני קורא לכל עולי רוסיה שלא ייקחו את ההסתה שעושים היום כמה אחדים בעקבות הדברים שלנו וניצלו את הדבר לאינטרסים פוליטיים והם מסיתים ומדיחים, שלא ישימו לב אליהם", הוסיף הרב יוסף.

בסיום ציין הרב, "שידעו את האמת, אנחנו אוהבים אותם ואני מברך את כל העולים שיבורכו מפי עליון ושיעלו מעלה מעלה, יהיה להם ברכה והצלחה הקב"ה ימלא משאלות ליבם לטובה ולברכה אמן ואמן".

נזכיר כי הסערה בנושא החלה כאשר פורסם שהרב יוסף אמר בכנס רבנים כי "מאות-אלפים או עשרות-אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (חוק השבות). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת".

"העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים", הוסיף הרב הראשי בכנס, על פי הדיווח באתר ynet. "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". בהמשך טען כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש"הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו