גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: פלאש 90

הרמטכ״ל לשעבר, גדי איזנקוט נשא היום (רביעי) דברים בכנס של המכון למדיניות העם היהודי.

הוא התייחס לאיום האיראני, לאחר חיסולו של מפקד כוח קודס קאסאם סולימאני בידי צבא ארצות הברית.

"מאז 2005 האיום האיראני מוגדר כאיום המשמעותי ביותר על מדינת ישראל. לאיום זה שני מרכיבים עיקריים – החזון והרצון האיראני להשיג נשק גרעיני והשני במאמץ האיראני להשיג הגמוניה אזורית. קאסם סולימאני מפקד כח קודס היה האסטרטג הראשי שפעל נגד מדינת ישראל".

לדבריו, חיסולו של סולימאני הוא פעולה אמריקנית ונכון לה לישראל שלא להיות מעורבת. "יחד עם זאת, נכון להיערך לתרחישי הסלמה אפשריים ואני מאמין שמערכת הביטחון הישראלית אכן עושה זאת".

איזנקוט סבור כי בפני מדינת ישראל ארבעה מעגלי איום. החמור ביותר הוא האיום הבלתי קונבנציונאלי – חזון הגרעין האיראני או היכולת הכימית שזוהתה ופורקה בסוריה. האיום הקונבנציונאלי מדינתי, צבאות של מדינות האזור ובכלל זה הצבא הסורי שצבר בשנים האחרונות ניסיון ובעתיד ישקם את עצמו. איום נוסף הוא התת קונבנציונאלי – הטרור וההבנה שהעורף הישראלי הוא נקודת התורפה של ישראל. האיום הרביעי הוא איום הסייבר.

הרמטכ״ל לשעבר סיים לאחרונה הכנתה של עבודה שכותרתה 'קווים מנחים לתפיסת ביטחון לישראל'. לדבריו נכון למדינת ישראל למסד דוקטרינה כתובה בנושא תפיסת הביטחון הלאומי. הוא קרא להכין שלושה מסמכי יסוד שיעודכנו כל העת ויהוו למעשה ספר ההפעלה של מדיניות הביטחון לפיה יפעלו כל הגורמים.

לדבריו לפני כחמש שנים הוא הכין ופרסם את ספר האסטרטגיה של צה״ל אך ברמה הלאומית חסרים מסמכי היסוד הנוגעים לתפיסת הביטחון הלאומי ומדיניות הביטחון הלאומי.

בתשובה לשאלה בעניין ברית ההגנה עם ארה״ב, ענה איזנקוט, "ישראל לא צריכה ברית הגנה עם ארה״ב שכן ברית שכזו עלולה להצר את צעדיה של ישראל ולמנוע ממנה את חופש הפעולה, הנדרש לה כדי להגן על עצמה".

"ישראל צריכה לשפר ולהעמיק את קידום ההבנות והיחסים המיוחדים עם ארה״ב. הבנות אלה תורמות ומקדמות את האינטרסים הביטחוניים של שני הצדדים", דברי הרמטכ"ל לשעבר.