סקר: איחודים לא ישנו את מפת הגושים

הקיפאון בתמונת הגושים נמשך גם במערכת הבחירות השלישית ברציפות. איחודים בין המפלגות הקטנות בימין ובשמאל לא משנה את התמונה.

ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"פ

נתניהו וגנץ
נתניהו וגנץ
צילום: פלאש 90

סקר מכון מדגם בראשות מנו גבע שנערך עבור אתר וואלה ותוצאותיו פורסמו הבוקר (חמישי) מעלה קיפאון במפת הגושים ובתמונת המנדטים לעומת הבחירות הקודמות.

במידה ולא יהיו חיבורים בכלל עד שבוע הבא וכל המפלגות יתמודדו כפי שהן בנויות כיום, כחול לבן, כך לפי הסקר, תהיה המפלגה הגדולה עם 35 מנדטים ואילו הליכוד יזכה ל-33 מנדטים.

גוש ימין-חרדים נותר יציב עם 55 מנדטים: הליכוד - 33, ש"ס - 8, יהדות התורה - 8, הימין החדש - 6.

הבית היהודי המאוחד (כולל עוצמה יהודית) מקבל על פי הסקר 2.8% ולא עובר את אחוז החסימה, וכך גם האיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ' שמקבל 1.1% ולא עובר את אחוז החסימה.

גוש המרכז-שמאל נותר גם הוא על 44 מנדטים: כחול לבן - 35 מנדטים, העבודה-גשר - 5 מנדטים והמחנה הדמוקרטי - 4 מנדטים. המפלגה הירוקה בראשות סתיו שפיר מקבלת 0.2% בלבד.

הרשימה המשותפת ללא שינוי - 13 מנדטים. ישראל ביתנו - 8 מנדטים. מהסקר עולה כי אם הבחירות היו נערכות היום - הקיפאון הפוליטי שהוביל לבחירות שניות ושלישיות היה עדיין רחוק מנקודת הכרעה.

עוד עולה מהסקר כי איחודים בימין ובשמאל עשויים להציל קולות, אך לא למנוע את התיקו בין הגושים.

מפלגת שמאל מאוחדת היתה מקבלת 9 מנדטים, בדיוק אותו מספר מנדטים שמקבלות העבודה והמחנה הדמוקרטי בנפרד. אולם, איחוד כזה היה מבטיח ששתי המפלגות יתרחקו מאחוז החסימה לא יסתכנו באובדן קולות לגוש.

מפלגת ימין מאוחדת, שבה יתמודדו בנט, פרץ, סמוטריץ' ובן גביר ביחד, היתה מקבלת לפי הסקר 8 מנדטים, ומונעת אובדן של עשרות אלפי קולות מתחת לאחוז החסימה, אולם היא היתה מוסיפה מנדט אחד בלבד לגוש הימין ולא מקרבת אותו משמעותית לרף ה-61.

עורך הסקר: מדגם יעוץ ומחקר
מועד איסוף הנתונים: 8-1-2020
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המתבקשים להשתתף: 3,466
מספר המשיבים בפועל: 506
טעות הדגימה המירבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: טלפוני + אינטרנטי