בית העלמין ייסגר - בגלל פוטין

בעקבות ביקורו של נשיא רוסיה פוטין לא תתאפשר כניסת מתפללים במשך שבוע לקברו של הרבי מזוועהיל ב'שייח באדר' הסמוך לכנסת

בן שאול , י"ב בטבת תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

תפילה על קברו של הרבי מזוועהיל? לא בעוד שבועיים.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמור לבקר בישראל בשבוע שבין 19-25 בינואר. במהלך הביקור צפוי הנשיא הרוסי להשתתף בטקס באנדרטה הסמוכה לבית העלמין שייח באדר הסמוך לכנסת.

במערכת הביטחון העבירו למשרד לשירותי דת ולמועצת בתי העלמין הנחייה לסגור את בית העלמין למבקרים למשך כל שבוע הביקור.

בית העלמין שייח' באדר שימש בית קברות זמני במהלך מלחמת השחרור. לאחר שהדרך להר הזיתים נחסמה והדרך לבית הקברות סנהדריה הפכה להיות מסוכנת.

בית העלמין נודע ונתפרסם בין היתר בעקבות קבורתו במקום של הצדיק הנודע האדמו"ר מזוועהיל שנסתלק לבית עולמו במהלך מלחמת השחרור ונקבר במקום. מתפללים רבים עולים אל הציון הקדוש בימי שני וחמישי המסוגלים לישועה וקוראים פרקי תהילים לישועת הכלל והפרט.

במועצת בתי העלמין פעלו רבות בשנים האחרונות לסדר את דרכי הגישה לבית העלמין, על מנת לאפשר לעולים להגיע בצורה נוחה ולהתפלל על קבר הצדיק ולזכות לישועות גדולות.

בשבוע המדובר לא תתאפשר כלל עליית מתפללים לבית העלמין, זאת בשל הנחייה מפורשת של מערכת הביטחון, שדרשה למנוע כניסה למקום לאורך כל השבוע ולא הסתפקה בהגבלת הכניסה ליום הביקור של הנשיא במקום זאת בשל שיקולי אבטחה.

מנכ"ל מועצת בתי העלמין צוריאל קריספל מסר "אנו מצרים על כך שתמנע הגישה של מאות מתפלים לציון הקדוש, אולם אנחנו נשמעים באופן מלא להוראות של כוחות הביטחון המלווים ברגישות רבה את ביקורו של נשיא רוסיה פוטין בישראל, מתוך השתדלות גדולה לצמצם למינימום ההכרחי את הפגיעה במרקם החיים של תושבי ירושלים. עם סיום הביקור וההנחיות המיוחדות יוכלו המתפללים לשוב כבתחילה ולהתפלל על הציון הקדוש".