רון חולדאי: "למה לא שמעתי אף נציג מהממשלה?"

כשבוע לאחר אסון המעלית בתל אביב התייחס ראש העיר לאירועים הקשים, וזעם: "כשיש אסון בעיר כולם מהר מאוד קמים, ורוקדים על הדם".

103FM , י"ב בטבת תש"פ

רון חולדאי: "למה לא שמעתי אף נציג מהממשלה?"-ערוץ 7
רון חולדאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שוחח עם גדעון אוקו ב-103fm על היערכות העיר למערכת הגשם הנוספת שעתידה להגיע למרכז הארץ וללקחים שהופקו מהמערכת הקודמת שהביאה למותם של דין שושני וסתיו הררי ז"ל באסון המעלית בעיר.

בהמשך התייחס חולדאי גם למערכת הבחירות השלישית וקרא למפלגת העבודה להתאחד עם המחנה הדמוקרטי על מנת להגיע להכרעה בבחירות הללו.

איך אתה עובר את הימים הללו?

"אנחנו בעיריית תל אביב עוברים את הימים האלו בעבודה אינטנסיבית לאורך זמן והתייחסות לאסון הנורא. משפחת הררי ושושני הם חלק ממשפחת תל אביב יפו, לכן ביקרתי אצל המשפחות. אני חייב לומר שבאתי לחזק ויצאתי מחוזק".

מהי ההיערכות שלכם היום בשטח? החזאים אומרים שהקרקע בגוש דן כבר רוויה במים ושוב יהיו הצפות כבדות.

"אני לא יודע אם נראה הצפות, זה תלוי מאוד בכמות הגשמים ובפרק הזמן שהם ירדו. יכולים לרדת מאה מילימטרים במפוזר, זה אחרת מאשר מאה מילימטר שיורדים בשעתיים. אנחנו לא יודעים אך נערכנו לקיצון, גם בניקוי קולטנים, גם עם כוחות בכוננות וציוד ומשאבות כדי להיערך".

ראש עיריית נהריה קורא לתושבים להישאר בביתם ולא לצאת אם אין צורך. אתה אומר אותו הדבר?

"אני אומר שלא צריך להיסחף. הבעיה העיקרית שלנו תהיה בשעות אחר הצהריים דווקא מפאת העובדה שהעיר הזאת מלאה באנשים שבאים לכאן לעבוד ולקנות ויש מצב שהסערה תתפוס אותם בדרך. זה מה שקרה בנהריה. הרבה מאוד מהתושבים לא הצליחו לחזור לעיר בגלל השיטפונות. אם יתחיל גשם רציני יש לקחת בחשבון שיש סיכוי שהוא יתפוס את התושבים בדרך. כל אחד צריך לעשות את החישוב שלו במקרה ותהיה כאן סערה רצינית".

עבר לא הרבה זמן מהסערה האחרונה. עיריית תל אביב ערוכה אחרת? שמה שראינו לא יחזור היום או מחר?

"אני לא יכול לומר שלא יהיו הצפות ושיטפונות בשכונת הארגזים כי היא בנויה ככה בכל מצב של גשמים מרובים, יהיו בה שיטפונות. אם נסתכל על תל אביב ביחד של 20 שנה, היום בכמות גשמים גדולה כמות הבתים שנפגעים הולכת ויורדת בעוד שמערכת הקליטה של הניקוז בעיר הולכת ועולה. עדיין יש בעיות שלא פתורות בשטח ושם אנחנו מרכזים את מרבית כוח האדם והמשאבות, באותן מקומות שנמצאים מתחת למפלס הניקוז כתוצאה מבעיות היסטוריות. יש נקודות שאנחנו מכירים אותן כנקודות מועדות לפורענות. יש כאלה ביפו, שכונת ידידיה, שכונת הארגזים, ואפילו בהדר-יוסף יש בתים שנמצאים מתחת למפלס הירקון כשהמים עולים. עד שלא יהיה שם פינוי-בינוי זה ימשיך לקרות".

אמרתם בעירייה שהשקעתם יותר ממיליארד שקלים בעשור האחרון בתשתיות.

"אדייק, רק בדרום העיר השקענו יותר ממיליארד ו-200 מיליון שקלים".

ועדיין התמונות הללו לא מאוד מחמיאות לעירייה. מי אחראי לכל למה שראינו בימים האחרונים?

"במדינת ישראל כרגע יש בעיה. גם בחיפה וגם בנהריה, לא שמעתי נציג ממשלה אחד שאומר בתקשורת שהוא ומשרדו מוכנים להתגייס. רק כשיש אסון בתל אביב יש מי שרוקד על הדם וקורא להסיק מסקנות. כשאני רואה מה קרה למערכות הניקוז בתל אביב בשבת אני אומר שאם אחרי שעתיים העיר חזרה לתפקד – מערכות הניקוז התשפרו. אני חושב שיש ראש ממשלה במדינת ישראל ויש שרים שאחראים על הניקוז, על כוחות הביטחון ועל האוכלוסייה הנזקקת. הממשלה שותקת. לכן, תנו לנו לעבוד כמו שצריך. אנחנו ערוכים. עשינו הרבה מאוד ונמשיך לעשות ולהתמודד עם איתני הטבע כפי שהם".

אני לא זוכר אסון בסדר גודל כזה כל תקופת כהונתך הארוכה. ברמה האישית זה בטח מאוד קשה לך.

"זה לא קשה לי ברמה האישית. זה מאכזב אותי ההתנהגות הבלתי האחראית. כל אחד הופך למומחה וכל אחד אומר מה היה צריך לעשות מבלי לדעת דבר. בחורף 99 ובחורף 2000 היו לנו שיטפונות ברמות הרבה יותר גדולות כולל מוות. לאנשים יש זיכרון קצר. כשאני משווה את כמות הגשמים של אז והבעיה שהייתה לי אז אל מול המציאות בשבת האחרונה, למרות הכאב אני רואה שיפור גדול במערכות הניקוז בעיר תל אביב יפו. אין מערכת ניקוז בעולם שבנויה למצב קיצון".

רבים טוענים שחילקו להם דוחות בימי ההצפות למרות שהרכבים שלהם היו מקולקלים בגלל ההצפות.

"אם כך היה אז זו תקלה ונטפל בה. תושב בתל אביב שגר בפלורנטין ומחנה בכחול לבן ממילא לא מקבל דוחות ולכן אני תוהה מי קיבל את הדו"ח. אם יתברר שתושב חוץ הגיע בשבת ולא הצליח לפנות האוטו, אנחנו נתחשב בו. אני לא יודע מה היה, אני רק יודע שבימי הטלפון הסלולארי עם התמונות הממוקדות במקרים מקומיים, אני מספיק מבוגר ומנוסה להתמודד עם זה".

לסיום שאלה פוליטית. אנחנו לקראת מערכת בחירות שלישית בשנה. איך אתה רואה אותה מסתיימת? שונה משתי המערכות האחרונות?

"אני מקווה שכן. אני חושב שמפלגת העבודה-גשר חייבת להתאחד עם המחנה הדמוקרטי. אני אומר את זה כמצביע מפלגת העבודה כל חיי. כמי שנולד במפלגת העבודה, חי אותה ומרגיש עצמו כראש עיר של מפלגת העבודה, אני קורא להתאחד היום עם מרצ אל מול המציאות כדי שתהיה כאן הכרעה".