נתניהו בהערכת מצב: היעד - הצלת חיים

ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים קיימו הערכת מצב לנוכח פגעי מזג האוויר. נתניהו קרא לאזרחים להישמע להנחיות המשטרה וגופי החירום.

ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"פ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן ביקרו הבוקר (חמישי) במרכז השליטה של אגף התנועה של משטרת ישראל.

במהלך הביקור קיימו נתניהו וארדן הערכת מצב מיוחדת לאור המערכת החורפית הפוקדת את מדינת ישראל

הערכת המצב התקיימה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במרכז השליטה של אגף התנועה, לקראת המשך היערכות משטרת ישראל וגורמי החילוץ וההצלה בשל המערכת החורפית.

בהערכת המצב המיוחדת השתתפו השר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן, מ"מ מפכ"ל המשטרה,ניצב מוטי כהן, ראש אגף המבצעים והשיטור, ניצב אמנון אלקלעי, ראש אגף התנועה, ניצב אבי אדרי, מ"מ נציב שב"ס, נציב כב"א, מנכ"ל מד"א, יו"ר השלטון המקומי ונציג פקע"ר.

ראש הממשלה עמד בתחילה מקרוב על עבודת המוקדנים במרכז השליטה באגף, ושוחח עימם על האירועים והטיפול בהם המתקבלים במוקד.

בהמשך קיבל ראש הממשלה סקירה מקיפה אודות פגעי מזג האוויר, סטטוס הטיפול באירועים חריגים, ופעילות משטרת ישראל וכוחות ההצלה והחירום, להצלת חיים ושמירה על בטחון הציבור.

"קיימנו עכשיו דיון ממצה עם שר הבט"פ, עם מ"מ המפכ"ל ועם כל ראשי ארגוני החירום. דיון ממצה על בעיות הרגע", פתח נתניהו, "אנחנו הופכים את מדינת ישראל לעוד יותר יעילה, משוכללת בשימוש של טכנולוגיה ומאגרי מידע כדי להתמודד עם אסונות הטבע האלה. האסון הזה, הגשמים האחרונים גבו מאיתנו מחיר כבד מאוד וטרגי של שבע נפשות. אני רוצה לשלוח תנחומים בשם כל אזרחי ישראל, למשפחות, גם למשפחתו של מוטי בן שבת, גיבור".

"יש לי בקשה אחת – היעד הראשון שלנו לפני כל דבר אחר הוא הצלת חיים. כדי להציל חיים, כדי למנוע את רוב המקרים, אני מבקש מכם להישמע להנחיות המשטרה וגופי החירום. אם תישמעו לדברים האלה, זה בדיוק כמו מתקפות טילים – אתם יודעים שאם אתם שומעים להנחיות, אתם ברוב המקרים, כמעט בכולם, לא תימצאו בסכנה. לכן זו הבקשה הראשונה", הוסיף נתניהו.

בנוגע לאסון המעלית אמר ראש הממשלה, "האסון הזה קרע את הלב של כולנו, אני לא חושב שיש מי שהיה יכול להישאר אדיש למוות הטרגי הזה. הדבר הזה נחקר כרגע ובודקים אותו. מוקדם מדי לתת מסקנות. כשימצו את הבדיקות הם יפורסמו"

עוד אמר ראש הממשלה, "יש לי רק בקשה אחת: יהיו שיטפונות בנגב – אל תלכו לראות אותם. אל תעמדו בשולי הנחל, מניסיון אני אומר לכם – הנחל עולה על גדותיו במהירות עצומה. אל תלכו לצפות בשיטפונות, תראו את זה בטלוויזיה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר, "מאז הדיווח על מזג אוויר סוער ברחבי הארץ, הגברנו והעלנו את הכוננות של כל גופי החירום וההצלה בראשם משטרת ישראל. המסר המרכזי מבחינתו, הוא שמאמץ הצלת החיים קודם לכל מאמץ אחר. לפני שמוציאים כוחות לטיפול בתשתיות ובנזקים כלכליים, הצלת החיים זה הדבר המנחה. כל הכוחות מתוגברים בהיקף הגדול ביותר הקיים ונעשה שימוש בכל האמצעים הקיימים. כוחות החירום ערוכים לכל תרחיש ושיתוף הפעולה תחת הפיקוד המשטרתי עובד היטב".

מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ציין "משטרת ישראל משקיעה את כלל המשאבים והמאמצים במשימה המרכזית שהיא - הצלת חיים. זהו המאמץ המרכזי גם ברמה הבין אירגונית. המפקדים שלנו בכל דרגי הפיקוד נמצאים בשטח לצד אלפי השוטרים, הלוחמים והמתנדבים הפרוסים, במטרה לעקוב מקרוב ולנהל את הפעילות ומאמצי הסיוע. אנחנו מקיימים תיאום ושיתוף פעולה מלא בין כל ארגוני החירום וההצלה בכל הדרגים, כולל הרשויות המקומיות שמהוות חלק בלתי נפרד מהפעילות ממגיבוש תמונת המצב הלאומית. היבט משמעותי נוסף הוא היבט ההסברה, במסגרתו מושקעים מאמצים רבים בהעברת הנחיות מצילות חיים לאוכלוסייה במטרה למנוע סיכון מיותר לחיי אדם".