כתב אישום נגד מבצעי פיגוע דריסה בירושלים

נגד נזיה עוויווי ומחמד חדור מואשמים במעשה טרור של ניסיון רצח, בעקבות פיגוע הדריסה שביצעו בחודש מרץ האחרון בו פצעו שני יהודים.

ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"פ

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד נזיה עוויווי (בן 26) ומחמד חדור (בן 18) בגין מעשה טרור של ניסיון רצח.

על פי כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2019 החליטו השניים לרצוח יהודים באמצעות דריסתם ודקירתם על ידי סכין ולמות כ"שהידים".

כדי להוציא את התכנית לפועל נסעו השניים ב-26 במרץ לביתו של מחמד חדור, לקחו משם סכין לצורך ביצוע הפיגוע, והחלו בנסיעה לכיוון העיר העתיקה בירושלים, בניסיון לאתר הולכי רגל יהודים לשם ביצוע פיגוע הטרור הרצחני.

מעט לאחר חצות הלילה, בשעה 00:20 הגיעו השניים לצומת סמוך לשער יפו בעיר העתיקה בירושלים והבחינו בשני הולכי רגל א.א. ו- א.פ. הולכי הרגל היו לבושים בבגדים שחורים, חולצה לבנה, ציציות, פאות וכיפות לראשם, ובאותו הזמן הם עמדו על המדרכה והמתינו להתחלפות האור ברמזור מעבר החציה, כדי לחצות את הכביש.

המחבלים שוחחו בניהם, הגיעו למסקנה שהולכי הרגל הם יהודים, והחליטו לרצוח אותם באמצעות דריסתם על ידי הרכב. בשלב זה, האיץ חדור את מהירות נסיעתו ברכב, הסיט את ההגה של הרכב לצד ימין חצה את הצומת כשמופע אור הרמזור אדום בנתיב נסיעתו ונסע לכיוון המדרכה בה עמדו הולכי הרגל מתוך מטרה להרוג אותם.

הרכב עלה במהירות על המדרכה, דרס את הולכי הרגל בעוצמה רבה ונעצר רק לאחר שפגע בעמוד תאורה שהיה במקום. כתוצאה מהדריסה, הועף א.א באוויר והוטח כשהוא חבול על הקרקע. בד בבד, נהדף א.פ לאחור, נחבל בפלג גופו התחתון ונס בבהלה מהמקום.

א.א ניסה, בעודו שרוע על הקרקע, לגרור את גופו לכיוון מקום מחסה. אך המחבלים שהבחינו בו נסעו ברכבם לעברו, מתוך מטרה לדרוס אותו פעם נוספת. לאחר מכן, ירדו המחבלים מהרכב, כאשר עוויווי אוחז בסכין בידו, ונגשו לעבר א.א. אשר נותר שרוע וחבול על הקרקע. עוויווי הניף את הסכין בחוזקה לעבר גופו של א.א. מתוך מטרה לדקור אותו ולהרוג אותו. אך א.א. בתושיה רבה ובשארית כוחותיו הניף את רגליו באוויר בניסיון להגן על גופו, וכתוצאה מכך הסכין פגעה בעקב נעל שמאל של הנעל שלו וגרמה לחתך בנעל.

כתוצאה מעוצמת הפגיעה של הסכין בנעלו של א.א., להב הסכין התעקם ולא ניתן היה לעשות בסכין שימוש נוסף. בעקבות כך החלו המחבלים להכות את א.א. בכל חלקי גופו באמצעות אגרופים ובעיטות. א.א. זעק לעזרה והחל לצעוק "מחבלים מחבלים". עוברי אורח שהיו במקום הבחינו במתרחש, ובתגובה נכנסו המחבלים לרכב ונמלטו מהמקום.

כתוצאה ממעשיהם של המחבלים פונה א.א. לבית החולים, ונגרמה לו חבלה ושבר ברגל שמאל. א.פ פונה לבית החולים וסבל מכאבים ברגליו ובכתפיו.

"במעשיהם המתוארים לעיל, ניסו הנאשמים לגרום למותו של אדם בכוונה מתוך מניע לאומני אידאולוגי", נטען בכתב האישום. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לעצור את המחבלים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.