התושבים זועקים: החשמל בחוות גלעד - בעיה קיומית

יעל שבח תוהה בשיחה עם ערוץ 7 מדוע תושבי יישובה מופלים ולא מחוברים לקו חשמל רשמי. ראש המועצה: העוול זועק, על שר הביטחון לפעול.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"פ

יעל שבח
יעל שבח
צילום: יוני קמפינסקי

בחוות גלעד בשומרון חווים בימי הסערה בפרט ולאורך כל השנה, הפסקות חשמל חוזרות ונשנות שמקשות על ניהול החיים התקין והתושבים דורשים משר הביטחון נפתלי בנט לטפל באופן מיידי בבעיה.

יעל שבח, אלמנתו של רזיאל הי"ד ותושבת היישוב מספרת לערוץ 7, "במשך הרבה מאוד שנים לא היינו מחוברים לחשמל וסבלנו מנפילות חשמל בלתי נסבלות. לפני כמה שנים חוברנו לחשמל אבל בצורה מאולתרת ופרימיטיבית ואנחנו ממשיכים לסבול מאותן בעיות".

"לפני שנתיים רזיאל נרצח ואנחנו התעקשנו אז ולדרוש מהמדינה להסדיר את היישוב וברוך השם הממשלה הכריזה על חוות גלעד כיישוב מן המניין. ציפינו שיתייחסו אלינו כמו אל כל יישוב. עברו שנתיים והמצב נותר כשהיה מבחינת החשמל. אתמול היו נפילות שוב ושוב עקב מזג האוויר וזה לא עניין מיוחד, הנפילות במתח הן יומיומיות", מוסיפה שבח.

לדבריה, "אפשר רק לדמיין מה זה אומר לשבת בחושך, בקור ובגשם בקרוואנים שבהם הקור עוד עז יותר ומי שאין לו אמצעי חימום שאינם תלויים בחשמל מתמודד עם עומס קור קיצוני. זו בעיה קיומית ועברתי את השלב בחיים שאני צריכה לסבול בגלל משהו שהבטיחו לי שעומד להסתדר".

איתי זר, מייסד חוות גלעד, פנה לשר הביטחון בימים האחרונים וביקש ממנו לפעול בנושא. "אנחנו שנתיים אחרי החלטת ממשלה להכיר בחוות גלעד כישוב מן המניין וזה פשוט מתסכל שכל יום החשמל קופץ עשרות פעמים ואי אפשר לחמם את הבית, לעשות כביסות ולחיות חיים נורמליים".

"אנחנו מצפים משר הביטחון בנט שלפחות כמו שבזמנו אהוד ברק כשר הביטחון נתן הוראה לחבר את ברוכין כצעד הומניטרי, יתן בנט הוראה כזאת בייחוד שאנחנו לקראת אישור התב"ע שלנו".

חננאל נמיר יו"ר חוות גלעד הוסיף, "אנו מבינים כי הליך של הסדרת יישוב זה עניין בירוקרטי שלוקח זמן אבל ההחלטה כבר התקבלה להכיר בחוות גלעד כיישוב מן המניין. יש כאן 50 משפחות המון ילדים נשים בהריון ותינוקות בני יומם. כל בקשתנו היא חיבור הומניטרי של מים וחשמל סדירים".

"קשה לחיות בימים קרים אלו רק עם שני מכשירי חשמל עובדים בבית. הרי בסוף היישוב יאושר והחיבורים יעשו. כל בקשתנו היא לחסוך מאיתנו את עוגמת הנפש ולבצע חיבור הומניטרי בסיסי לתשתיות כבר היום על מנת לאפשר לנו חיים נורמליים", דברי נמיר.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, פועל בנושא כבר תקופה ארוכה מול משרד ראש הממשלה ומול בנט.

"פניתי גם לשר הביטחון וגם למשרד ראש הממשלה וביקשתי שיחברו אותם לחשמל על רקע הומניטרי. לא יכול להיות שלערבים בהר ממול שבונים באופן בלתי חוקי ופרוע, יש חשמל מחברת החשמל והם לא משלמים עליו בעוד את חוות גלעד לא מחברים לחשמל, למרות החלטת הממשלה".

"אני מרגיש לפעמים שהתושבים שלי הם סוג ב' ואני רוצה לזעוק על העוול הזה. כי לערבים מחברים את החשמל חופשי ורק פה זה שונה. זה דבר שלא יעלה על הדעת", מסכם דגן.