התגובה של פולין להאשמות של פוטין

הפרלמנט הפולני אימץ החלטה המטילה את האחריות על פריצת מלחמת העולם השנייה באופן שווה על גרמניה הנאצית וברית המועצות של סטאלין.

תגיות: פולין
ניסן צור - ערוץ 7 , י"ג בטבת תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

לאחר שהנשיא הרוסי פוטין האשים את פולין באחריות לפריצת מלחמת העולם השנייה, התבטאות שגררה משבר דיפלומטי שאף הביאה את נשיא פולין לבטל את השתתפותו בטקס יום השואה הבינלאומי שיתקיים בירושלים בעוד כשבועיים, מגיע התגובה הפולנית.

הבית התחתון של הפרלמנט הפולני הצביע בעד הצעת החלטה הקובעת כי האחריות לפריצתה של מלחמת העולם השנייה מוטלת באופן שווה על גרמניה הנאצית ועל ברית המועצות בלבד.

"הפרלמנט של הרפובליקה הפולנית מגנה את התבטאויתיהם הפרובוקטיביות והשגויות של של נציגי הרשויות הרוסיות הגבוהות ביותר, שמנסים להטיל על פולין את האחריות לפריצתה של מלחמת העולם השנייה. שתי מעצמות טוטליטריות גררו את תחילתה של מלחמת העולם השנייה – גרמניה הנאצית של היטלר, וברית המועצות של סטאלין. אחרי חתימת הסכם ריבנטרופ – מולוטוב הידוע לשמצה במוסקבה בתאריך 23 באוגוסט 1939, פולין ומדינות מזרח אירופה הפכו לקורבנות הראשונים של שתי המשטרים הטוטליטריים", נכתב בהחלטה שהעביר הפרלמנט הפולני.

כזכור, הנשיא הרוסי פוטין טען כי שגריר פולין בגרמניה הנאצית, יוזף ליפסקי, עודד את משטרו של היטלר "לפתור את הבעיה היהודית" ופוטין אף כינה אותו במילים "חזיר אנטישמי". דובר הבית התחתון בפרלמנט הרוסי, ויאצ'סלב וולודין, הוסיף כי "על פולין להתנצל על אמירות כאלו שנאמרו מצד בכירים לשעבר".

בתגובה להאשמות הרוסיות, זימן משרד החוץ הפולני את שגריר רוסיה בוורשה לתת הסברים לדברים.