איראן מודה: המטוס האוקראיני הופל בשל "טעות אנוש"

המשטר בטהרן הודה כי טיל איראני הפיל את המטוס האוקראיני וגרם למותם של 176 הנוסעים: "טעות אנוש. האחראים יועמדו לדין".

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ד בטבת תש"פ

Ukraine International Airlines airplane
Ukraine International Airlines airplane
iStock

שבוע לאחר התרסקות המטוס האוקראיני שהביא למותם של 176 הנוסעים, איראן מודה כי טיל איראני ששוגר לכיוון המטוס הביא להתרסקותו.

בהודעה שפירסמה הטלויזיה הממלכתית באיראן, הודו ראשי המשטר בטהרן כי ההתרסקות נבעה מטיל איראני וטענו כי מדובר ב"טעות אנוש" ומעשה לא מכוון.

לאחר מכן הגיעה גם התנצלות מצד נשיא איראן, חסן רוחאני, שכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הרפובליקה האיסלאמית של איראן מתחרטת עמוקות על הטעות הנוראית הזו. מחשבותיי ותפילותיי עם כל המשפחות. אני מציע את תנחומיי הכנים. חקירה פנימית של כוחות הביטחון הגיעה למסקנה כי למרבה הצער טילים שנורו עקב שגיאת אנוש גרמו להתרסקות האיומה של המטוס האוקראיני ולמותם של 176 אנשים חפים מפשע. החקירות ממשיכות על מנת לזהות ולהעמיד לדין את האחראים לטרגדיה הגדולה והבלתי נסלחת הזו".

גם שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, הודה כי איראן עומדת מאחורי הפלת המטוס האוקראיני. "יום עצוב. מסקנות ראשוניות של חקירה פנימית על ידי כוחות הביטחון: טעות אנוש בזמן משבר שנגרמה עקב הרפתקאות אמריקאיות הובילה לאסון. אנו מתחרטים עמוקות. ההתנצלות והתנחומים הכנים שלנו כלפי עמנו, למשפחות הקורבנות ולמדינות האחרות שנפגעו".

בהודעה של הטלויזיה האיראנית נמסר כי המטוס האוקראיני זוהה כמטרת אויב לאחר שטס לכיוון בסיס של משמרות המהפכה האיראניות ולכן שוגר הטיל לעברו. "הצבא היה במצב המוכנות הגבוה ביותר עקב המתיחות עם ארה"ב. במצב כזה, עקב טעות אנוש ובאופן לא מכוון, המטוס נפגע". על פי הודעת המשטר בטהרן האחראים יועמדו לדין לאחר החקירה, ואיראן הודיעה כי היא "תשדרג את מערכותיה על מנת למנוע טעויות כאלו בעתיד".

בימים שחלפו מאז ההתרסקות שהביאה למותם של 176 בני האדם שהיו על המטוס, גברו ההשערות כי המטוס נפגע מטיל איראני ולא מטעות אנוש. המשטר בטהרן הכחיש לאורך השבוע את הטענות האלו וטען כי המטוס נפל עקב תקלה טכנית. רוב הנוסעים שהיו על המטוס היו איראנים, אוקראינים וקנדים.