טראמפ צייץ מסר למפגינים האיראנים: "אני עומד לצידכם"

נשיא ארה"ב חיזק את המפגינים נגד המשטר באיראן, "אני עוקב מקרוב אחרי ההפגנות, האומץ שלכם מעורר השראה".

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תש"פ

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ הלילה (ראשון) בחשבון הטוויטר שלו מסר לאזרחים שמפגינים באיראן נגד המנהיג עלי חמינאי, בעקבות הודאת איראן בהפלת המטוס האוקראיני בשוגג, והריגתם של 176 נוסעיו.

"לאנשים האיראנים האמיצים שסובלים: אני עומד לצידכם מתחילת כהונתי כנשיא, וממשלתי תמשיך לעמוד לצידכם", כתב טראמפ בשפה הפרסית.

"אני עוקב מקרוב אחרי ההפגנות, האומץ שלכם מעורר השראה", כתב הנשיא האמריקני.

טראמפ גם פנה למשטר באיראן והדגיש כי הוא "חייב לאפשר לארגוני זכויות האדם לפקח ולדווח מהשטח על האירועים בהפגנות הנמשכות של העם האיראני". הנשיא הוסיף כי "לא ייתכן טבח נוסף במפגינים לא-אלימים או השבתת האינטרנט - העולם צופה".

במהלך ההפגנה נגד חמינאי נעצר שגריר בריטניה באיראן לזמן קצר. השגריר, רוברט מקייר, עוכב לחקירה שנמשכה ככל הנראה מספר שעות.

המעצר עורר זעם בלונדון. שר החוץ הבריטי דומיניק ראב אמר כי מדובר ב"הפרה בוטה של החוק הבינלאומי". לדבריו הממשל האיראני נמצא על פרשת דרכים, "הוא יכול להמשיך לצעוד לעבד נידוי ובידוד פוליטי וכלכלי, או לנקוט צעדים להרגעת המתיחות ולהיות מעורב בדרך דיפלומטית".

כאמור, הצבא האיראני הודיע באופן רשמי כי המטוס אוקראיני שהתרסק בשטח המדינה הופל בעקבות מה שהם כינו "טעות אנוש". בתחילה באיראן טענו כי המטוס התרסק בעקבות תקלה וכעבור כמה ימים שינו את גרסתם.

בהצהרה של הצבא האיראני נכתב: "בזמן שהמטוס הסתובב, הוא נכנס לאזור ששייך לבסיס של משמרות המהפכה. הגובה שבו הוא טס וצורתו הייתה כמו של כלי טיס עוין, מה שגרם לטעות אנוש שהביאה להפלתו".