נאמני תורה ועבודה לרב יוסף: מדוע רב שהורשע בפלילים ממשיך לכהן?

תנועת נאמני תורה ועבודה במכתב חריף לראשון לציון הרב יצחק יוסף עקב המשך כהונת רב העיר ראשון לציון למרות שהורשע בפלילים.

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תש"פ

נאמני תורה ועבודה לרב יוסף: מדוע רב שהורשע בפלילים ממשיך לכהן?-ערוץ 7
לא עושה דבר? מועצת הרבנות הראשית
צילום: דוברות הרבנות הראשית

ראש המחלקה המשפטית בתנועת נאמני תורה ועבודה, עורך הדין אלעד לוביץ׳, שיגר מכתב לרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, בו קובלת התנועה על המשך כהונת רב העיר ראשון לציון.

הרקע למכתב הוא הרשעתו של רב העיר, הרב דוד וולפא, לפני כ-9 חודשים, בעבירה של הטרדת עד, גזירת עונש מאסר על-תנאי על הרב, וקביעה לפיה במעשיו של הרב דבק קלון.

במכתב מבקש עו"ד לוביץ' מהרב הראשי הרב יוסף כיצד בדעתו לנהוג ברב שהורשע.

"לפני חודשים ספורים, ביום כ"ד בניסן תשע"ט (29.04.19), גזר בית המשפט מאסר על תנאי על הרב דוד וולפא, רבה הראשי של העיר ראשון לציון, וכן הטיל עליו קלון", ציין לוביץ' בפתח המכתב.

בהמשך ציטט לוביץ' מפסק הדין, "על רקע הנסיבות וערכי החברה ותפישותיה, תכליות מוסד רב העיר ומעמדו הנורמטיבי, והציפיה הציבורית ממנו, סבורני כי הדופי שנפל במעשיו של הנאשם והמוסר הציבורי מחייבים במקרה זה לקבוע כי במעשיו דבק קלון, וכך אני קובע".

לדברי עו"ד לוביץ', "המעשים בהם הואשם רב העיר הם מעשים חמורים ביותר (הטרדת עד) וקשורים באופן ישיר לתפקידו כרב עיר האמון על מערך הכשרות בעירו, שכן בוצעו כלפי משגיח כשרות אשר התלונן עליו פגמים במערך הכשרות המקומי. חלפה תקופה לא מבוטלת מאז הרשעתו של רב העיר בדין, והנה מצאנו להפתעתנו שהוא עודנו מכהן בתפקידו, חותם על תעודות כשרות ועומד בראש מערך הכשרות בעיר".

"אנו סבורים שבהמשך תפקודו של רב העיר יש חילול ה' חמור ביותר. מעמדה של הרבנות בישראל הפכה למרמס בשל התנהלות של רבנים בניגוד לחוק, ולא ייתכן שרב שהורשע בפלילים יקבל גיבוי מהמערכת ויוסיף לכהן בתפקידו", טוענים בתנועה.

"לצערנו, תיקונים לחוק שנועדו לבצר את מעמד הרבנות בכך שיורחקו ממנה רבנים שכשלו – לא הגיעו לכדי חיקוק. אין בזאת כדי לפטור את מועצת הרבנות הראשית ואת הרב העומד בראשה מהצורך לדאוג שכל מי, הרבנים ושליחי הציבור הפועלים בשמה, יהיו נקיים מה' ומישראל. נבקש את תשובת הרב הראשון לציון לשאלתנו – כיצד בכוונתו ובכוונת מועצת הרבנות הראשית לנהוג ברב העיר המורשע", חתם לוביץ' את המכתב