ייסגר? בית ספר יפה נוף ביפו
ייסגר? בית ספר יפה נוף ביפו צילום: אתר בית הספר

בעיריית תל אביב-יפו מסתמנת כוונה לסגור את בית הספר הממלכתי דתי היחיד באזור יפו ודרום-מערב תל אביב. ברק ליבוביץ', תושב יפו והורה לתלמידים בבית הספר מספר על ההחלטה שהתקבלה לדבריו ללא עדכון או דיווח של ההורים.

"הקמנו בית ספר נחמד שפועל כבר כמה שנים ומשרת אוכלוסייה דתית ומסורתית בכל אזור יפו ודרום מערב תל אביב, בית ספר 'יפה נוף' עם אוכלוסייה גדולה של עולי אתיופיה וחבר העמים, אוכלוסייה דתית לאומית, והשבוע התברר לנו שמכול המקומות עיריית תל אביב החליטה שבית הספר שלנו לא ימשיך בשנה הבאה והוא ייסגר".

מוסיף ליבוביץ' ומחדד: "חשוב להבין שבעיר יפו יש מגוון רחב של מוסדות חינוך, בית ספר נוצרי אורתודוקסי, נוצרי קתולי, איסלאמי, דמוקרטי ופתוח ודו לשוני, אבל עיריית הודיעה לנו שהיא צריכה את המבנה לטובת בית ספר של חינוך מיוחד שיעבור מרמת אביב ליפו. בית הספר שלנו נלקח וכל מי שירצה בחינוך דתי יצטרך להסיע את הילדים שלו חמישה קילומטרים לשכונת שפירא, במושגים תל אביביים זה ארבעים דקות נסיעה. אנחנו מרגישים שאנחנו שקופים ולא קיימים כתושבים דתיים ומסורתיים".

בבית הספר, מספר ליבוביץ' 135 תלמידים, "זה לא בית ספר גדול, אם כי יש בתי ספר ממ"ד קטנים ממנו, אבל התחושה שלנו שהעירייה במקום לסייע לנו להגדיל את מספר הנרשמים לבית הספר, כי החרב מתהפכת כבר הרבה זמן והורה מהסס לפני שהוא שולח לבית ספר שאולי ייסגר, במקום לחשוב איך לפתח את בית הספר ולהגדיל העירייה לא הודיעה לנו, אלא שצוות בית הספר קיבל הודעה שהוא צריך להכין את התלמידים לבית ספר אחר בשנה הבאה, לא מתייעצים, לא שואלים כי העירייה צריכה מבנים. זו אותה עירייה שממש עכשיו נמצאת באטרף בניה של בתי ספר לילדי מסתננים, אבל את מבנה בית הספר 'יפה נוף' היא חומדת ולוקחת. נצא על זה למאבק".

"לא יכול להיות שבשטח גדול כל כך, ארבעים אלף יהודים שחלקם הגדול מסורתי, לא יתנו מענה מצידה של העירייה. אנחנו שמחים שיפו מגוונת, אבל צריך להיות כאן גם הזרם הממלכתי דתי".

כבר היום (ראשון) צפויים ההורים ואנשי בית הספר להפגין בכיכר רבין מול בית העירייה. ליבוביץ' מספר על פניות לגורמים במשרד החינוך ובמפלגות הדתיות, אך עד כה לא זכו למענה סביר. "אנחנו סוג של פריפריה והנגישות שלנו למוקדי כוח והיכולת שלנו להזיז דברים היא די מוגבלת. אנחנו לא מקבלים מענה גם ממשרד החינוך ומהחמ"ד. אם היינו בית ספר בכפר גנים ט' או בהדר גנים י"ב היה כאן יותר רעש. זו אוכלוסייה חלשה שרוצה להעניק לילדים שלה חינוך על פי דרכה".

על התשובות אותן מקבלים ההורים ואנשי בית הספר מהגורמים השנים הוא אומר: "הכדורים נזרקים מאחד לשני. העירייה זורקת למשרד החינוך, משרד החינוך אומר שהעירייה צריכה את המבנה. התשובות מתחת לפני השטח הן שידאגו למי שאפשר ושזה לא נורא וזה בסך הכול מעבר לבית ספר במרחק של חמישה קילומטרים, או שיטפלו בהמשך, אבל בסוף חוד שינואר מתבצעת ההרשמה לשנה הבאה בבתי הספר. בית הספר שלנו הוצא מהאלפון של עיריית תל אביב, והורה שמחפש ממלכתי דתי ביפו לא רואה אותנו. אנחנו לא קיימים כעת. דרושה תגובה מיידית. בעוד חודש כבר לא יהיו לנו התלמידים".

על צעדיהם המתוכננים של ההורים מספר ליבוביץ': "כל ועדי השכונות ביפו התאגדו וכתבו מכתב חריף למנהל החינוך ולראש העירייה בדרישה להחזיר את המצב לקדמותו. מובן שלא נרשום את הילדים שלנו לבית ספר אחר. העירייה תדרוש שנרשום את הילדים לבית הספר המרוחק אבל לא נעשה זאת. מגיע לנו כמו לכל תושב אחר חינוך מותאם".

על תשובות החמ"ד להנהלת בית הספר אומר ליבוביץ': "החמ"ד מגמגמים. טוענים שהעירייה הציבה אולטימטום ואמרה שבית ספר אחד בדרום העיר צריך להיסגר. הכתובת המרכזית שאנחנו פונים אליה היא העירייה שאחראית לחינוך של הילדים שלנו. הבנו מהחמ"ד שזה סוג של משפט שלמה, שנחליט את מי סוגרים, אבל אנחנו לא מתמודדים מול בית ספר אחר. אין לי טענות לאנשי שכונת שפירא, אלא לעיריית תל אביב שהיא החזקה בישראל וכשהיא רוצה היא מזיזה הרים. לא הייתה לה בעיה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. כשהיא רוצה משהו היא עושה אותו. אם היינו חשובים לעירייה היו דואגים שבית הספר יישאר על מקומו".

ליבוביץ' מוסיף וקובע כי באזור קיימים לא מעט מבנים ריקים שיכולים היו לשמש את בית הספר לחינוך מיוחד במקום לסגור את 'יפה נוף'. "עירייה נורמטיבית הייתה מתייחסת בכבוד, מזמינה את ההורים, מסבירה את הבעיה כדי לחשוב על הגדלת מספר הנרשמים ועל מבנים, אבל השיח הזה לא התקיים. הודעה שבית הספר נסגר ומעבר לבית הספר 'שורשים'. זאת מעבר למשמעות עבור אזור יפו כשממלכתי דתי לא יהיה קיים פה, והמסר של העירייה הוא שאנחנו לא רצויים פה. משפחה רוצה בית, סביבה נחמדה וחינוך שמתאים להשקפת עולמה, ואם אומרים לנו שאנחנו צריכים לנדוד למזרח העיר המשמעות היא שמכל הקבוצות לנו אין מקום פה. אנחנו מרגישים שקופים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, בית הספר לא ייסגר כי אם יאוחד עם בית ספר אחר בעיר, בשל מיעוט תלמידים (120 בלבד), בהחלטה משותפת של משרד החינוך והעירייה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו