שמואל מידד (זנגי)
שמואל מידד (זנגי)צילום: יח"צ

מנכ"ל ארגון חוננו שמואל מידד (זנגי) פנה היום (ראשון) במכתב לראש הממשלה נתניהו על מנת שיברר מה עולה בגורלם של הנערים היהודים העצורים על ידי השב"כ.

במהלך השבוע וחצי האחרונים עצר השב"כ מספר צעירים יהודים החשודים בפגיעה בערבים ובארגון אומרים כי הם נחקרים בתנאים קשים במתקני השב"כ. תחילה נאסר עליהם לפגוש עו"ד ומהדיונים בבתי המשפט עלה כי נגד הצעירים מתנהלת חקירה אגרסיבית ואלימה.

מידד כתב לנתניהו, "בתקופה האחרונה למדת על בשרך עד כמה עלולה להיות מזיקה ואלימה התנהלות מערכת אכיפת החוק. חווית ועודך חווה כמה תסכול מעוררת אכיפה בררנית, כמה חמור מצב שבו רדיפה בשל מראה שונה משלך או השקפת עולמך לובשת כסות של תיקים פליליים".

"עבורי, כמי שמלווה כבר שנים ארוכות אזרחים וחיילים שנקלעים לחקירות שב"כ ומשטרה, אין מדובר בחידוש כלל. זכויותיהם של פעילים מופרות באופן תדיר וברגל גסה על ידי השב"כ והמשטרה. ברגע שהכותרת 'פשיעה לאומנית' מתנוססת על התיק – כלל הנחקרים יכולים לשכוח מכך שכבודם וזכויות היסוד שלהם יישמרו" הוסיף מידד.

לדבריו, "קיווינו שהביקורת הנוקבת שנשמעה בבתי המשפט כנגד גופי החקירה בפרשת עלילת דומא ובפרשת הדורמציון יובילו להפקת לקחים בגופים הרלוונטים, אך התבדינו – בימים אלה עצורים במרתפי השב"כ צעירים יהודים החשודים בעבירות רכוש בלבד, מה שלא מונע מהשב"כ להתנהל כאילו מדובר בראשי ארגוני טרור: הוצאו נגדם צווי איסור מפגש עם עורך דין, החקירות התנהלו גם בשבת תוך רמיסה מכוונת ובוטה של אמונתם הדתית וכשהותר לנחקרים לפגוש עורכי דין הם דווחו על הפרה חמורה של זכויותיהם בחדרי החקירות".

"גם בית המשפט הזדעזע כששמע על שעות החקירה המתישות של החשודים והשופטת כתבי-ריבלין כתבה בהחלטה: 'מצב בו נמנעות מחשוד שעות שינה רציפות, והוא מוצא מתאו על מנת להיחקר באמצע הלילה, הינו פסול ולא מצאתי כל הצדקה לאופן חקירה פוגעני זה'".

מידד דורש מנתניהו להתערב בסוגיה. "כמי שאחראי באופן ישיר על השב"כ אני פונה אליך: טול קורה מבין עיניך. מי שמתלונן השכם והערב על אכיפה בררנית, חקירה בצורה פסולה והפרת זכויות שלו ושל מקורביו חייב לנקות קודם כל את האורוות שעליהם הוא אחראי".

"השב"כ מפר באופן שיטתי וברגל גסה כל נורמה, כל זכות יסוד, של נחקרים כאשר מדובר במי שנראה קצת שונה ממנו. כל זאת בזמן שמאות אירועי ידוי אבנים על יהודים בכבישי יו"ש מדי שבוע השב"כ בכלל לא נכנס לחקור. כראש ממשלה אתה אחראי גם על השב"כ וגם על המשטרה ולכן אתה האחראי הבלעדי למדיניות שקובעת מי יחקור תיקים כאלה ובידך עוד היום לפעול לתיקון העוולות שנמשכות גם ברגעים אלה", סיים מידד את מכתבו.