הרב איתן שנרב באירוע
הרב איתן שנרב באירועצילום: היישוב דולב

ערב התרמה מיוחד נערך בסוף השבוע בישוב דולב לקראת בניית מקווה חדש בישוב, לזכרה של של רנה שנרב, שנרצחה בפיגוע במעיין הסמוך לישוב בקיץ האחרון.

בערב נכחו אביה של רנה הרב איתן שנרב שנפצע גם הוא בפיגוע, רב הישוב הרב יחזקאל קופלד, ח"כ מוטי יוגב, העיתונאית סיוון רהב מאיר וכ-300 מתושבי הישוב.

המקווה ייבנה בשכונת התחתונה של הישוב, 'כרמי דולב', בה מתגוררות כיום 110 משפחות וישמש את נשות השכונה.

עם הקמתה הצפויה של שכונת מצפה רנה, עליה הכריז ראש ממשלה לאחר הפיגוע, עתידות להצטרף למקום עוד כ-300 משפחות, שהמקווה ישמש גם אותן.

"בקיץ האחרון הגיעה משפחת שנרב לעין דני הנמצא למרגלות הישוב, במטרה לטבול ולהוסיף טהרה לקראת שבת, אולם מחבלים פגעו בהם וגדעו את חייה של רנה", אמרו במזכירות הישוב. "קמפיין גיוס ההמונים אליו יצא הישוב בשבוע הקרוב נערך באופן שאינו מכוון, דווקא בשבוע בו נפתח משפטם של המחבלים שרצחו את רנה. בניגוד אליהם מטרתנו היא להוסיף טוהר וחיות בעולם".

בישוב מסבירים כי ההחלטה על בניית המקווה נעשתה לאור העובדה כי המקווה המרכזי של הישוב נמצא במרחק גדול מהשכונה, דבר המקשה מאד על נשות השכונה לטבול בערבי שבת וחג.

רב הישוב הרב יחזקאל קופלד אמר:,"כולנו יודעים שאחד הדברים המרכזיים של גילוי הקדושה של הארץ ועבודת ה', זוהי מיתה על קידוש ה'. כשמשפחה יורדת למעיין זה נקרא לחיות. אבל כיוון שאנו קדושים, והארץ קדושה וכל העבודה היא קידוש ה', וכשהחיים הם על קידוש ה', גם המיתה שקרתה היא על קידוש ה'. הקמת המקווה זהו חיבור של מפעל טהרה גדול, מקווה נוסף שאנו צריכים אותו מאוד, כחלק מקדושת ישראל, קדושת ה' וקידוש ה'".

אביה של רנה, הרב איתן שנרב, הוסיף כי "התלבטנו לאיזה מעיין להגיע, ורנה רצתה להגיע למעיין כאן. כשהגענו למעלה שמחנו שהמעיין ריק כי אפשר לטבול בשקט ובצניעות. למרות שרנה הייתה רק בת 16, טהרה וצניעות היו מאוד חשובות לה. בשנה האחרונה היא מאוד התחזקה בתורה ובצניעות ובדרך ארץ, ואחת הנקודות שהיא דיברה עליה המון זה על הבית שהיא רוצה להקים לאור זה".

"בפתקים שהיא כתבה וקיבלנו לאחר הרצח, היא תיארה איך היא רוצה חיים משמעותיים שלא נגמרים בחומר אלא ברוח", סיכם האב.

עוד אמר: "המחבלים רצו לגדוע חיים, אבל עם ישראל אף פעם לא מוותר ותמיד יוסיף חיים כנגדם. אין כמו זיכרון וקידוש שם שמיים בהבאת חיים לעולם. זו התשובה הפשוטה ביותר. נקודה של מקווה וטהרה כל כך חשובה לעם ישראל, שמטהרה מגיעים לקדושה. עוד מקווה זה עוד טהרה, עוד ילדים בעולם. החיבור בין לוד לדולב הוא חיבור דמים, ואנו מקווים שעכשיו יתחיל גם חיבור של חיים. לצערנו יש מתים על קידוש ה', אבל אנו מתפללים שרנה תהיה האחרונה".