כיצד בוחרים מחשב נייד?

טיפים מנצחים שיעזרו לכם לבחור מחשב נייד שיפיק עבורכם את התועלת הרבה ביותר.

תגיות: טכנולוגיה
ערוץ 7 , ט"ז בטבת תש"פ

כיצד בוחרים מחשב נייד?-ערוץ 7
מחשבים ניידים
deposit photos

"איזה מחשב כדאי לי לקנות?" היא לא שאלה עם תשובה אחת ברורה ומדויקת. ללא קשר לתקציב שלכם, יש כל כך הרבה קטגוריות לבחור מהן, שכמעט כל אחד יכול להתבלבל ולרכוש בסוף מוצר שלא מתאים לו בדיוק. השורה התחתונה היא שאין סוג מחשב נייד שהוא הטוב ביותר, מפני שאין סוג משתמש שעושה שימוש זהה בכל המחשבים.

כאשר אתם שואלים איזה מחשב נייד הכי כדאי לקנות או איזה מותג, אין תשובה אחת פשוטה – אבל כן יש רשימה: סדרה של קריטריונים שיש לקחת בחשבון לפני שהולכים וקונים מחשב נייד חדש. המידע נאסף בסקר של 100 טכנאי מחשבים בתל אביב ובערים גדולות אחרות.

1. גודל

כשזה מגיע למחשבים ניידים, הגודל כן משנה.

חשוב לוודא לפני רכישת המחשב, מה הגודל הרצוי עבור השימוש שלכם. גודל מחשב הוא לא כמו זיכרון – אתם לא יכולים לשנות אותו לאחר הרכישה, לכן חשוב לרכוש את הגודל המתאים ביותר עבורכם.

גדלי מחשבים ניידים נוטים להתפרס על הטווח בין 11.6 אינץ' עד ל-17.3 אינץ'. רוב המותגים כמו ASUS, HP ו-DELL מציעים 3 גדלים עיקריים: 13.3 אינץ', 15.6 אינץ' ו-17.3 אינץ', אך אתם יכולים למצוא די בקלות מחשבים בגדלים אחרים, כגון 11.6 אינץ', 12.5 אינץ' ו-14 אינץ'.

כדי להחליט מה הגודל המתאים ביותר עבורכם, עליכם לקחת בחשבון מה השימושים שאתם מתכננים לעשות עם המחשב והיכן: אם ניידות היא העדיפות הראשונה שלכם, מומלץ לבחור במחשב קטן יחסית (11.6 אינץ' – 14 אינץ') – אלו נוטים להיות דקים וקלים יותר מקרובי המשפחה הגדולים שלהם. בחרו גודל שלא עולה על 14 אינץ' ומשקל של 1-1.5 ק"ג.

שימו לב שמחשבים קטנים הם אולי נוחים יותר לנסיעה, אך רבים מהם אינם תומכים במעבד i7 ובאותו כרטיס גרפי שתוכלו למצוא במחשב של 15.6 אינץ' – ואם אתם רוצים למצוא מחשב התומך בהם, תצטרכו להעלות את התקציב שלכם ולחפש היטב.

1. מערכת הפעלה

רוב המחשבים הניידים מגיעים עם אחת ממערכות ההפעלה הבאות: Windows ו-MacOS.

Windows היא מערכת ההפעלה הגמישה והנפוצה ביותר. המחשבים המופעלים ע"י Windows מגיעים במחירים משתנים הנעים בין כמה מאות לאלפי שקלים. Windows 1o היא הגרסה האחרונה שהשיקה החברה והיא מלאה בשיפורים ומאפיינים מתקדמים ונוחים. העוזרת האישית של Windows נקראת קורטנה והיא מגיעה עם כל המחשבים המופעלים על ידי החברה.

כל מחשבי ה-MacBooks מגיעים עם מערכת ההפעלה החדישה ביותר של APPLE: MacOS Mojave. מערכת הפעלה זו די דומה ל- Windows 1o, אך ניתן למצוא בה תפריט הפעלה וסרגל משימות שונה, כמו גם עוזרת אישית בשם סירי.

מדובר בשתי מערכות הפעלה מעולות ומומלץ לבחור באחת שתמלא את הצרכים שלכם טוב יותר: אם העבודה שלכם משרדית ואתם תחת תקציב מצומצם - Windows היא מערכת ההפעלה בשבילכם. גם לגיימרים הרציניים שבניכם מערכת ההפעלה Windows מומלצת יותר. לעומת זאת, אנחנו ממליצים לרכוש מחשבי Macos עבור אנשים שעובדים עם המחשב (עורכי וידאו, מעצבים גרפיים, מוסיקאים וכו').

3. מעבד

המעבד אחראי על מהירות ביצוע הפעולות במחשב ועל היכולת שלו לבצע כמה פעולות בו זמנית. הבחירה היא לרוב בין 3 סוגי מעבדים: core i3, core i5 ו-core i7.

אפשר למצוא מעבדי i3 במחשבים הבסיסיים ביותר, הוא מאפשר מינימום ביצוע פעולות במקביל ומהירות סבירה – מתאים למי שאינו עושה שימוש מורכב במחשב ואינו דורש ביצועים מהירים מהמחשב שלו (ילדים צעירים או מי שמבצע פעולות בסיסיות בלבד: רשתות חברתיות, מוסיקה וסרטים) ומוגבל לתקציב נמוך.

מעבד i5 נמצא ברוב המחשבים המתקדמים והמודרניים והוא מאפשר ביצועים ברמה גבוהה יותר. ניתן לבצע איתו מגוון פעולות בסיסיות במקביל (מוסיקה, סרטים, מסמכים, משחקים קלים וכו'), אם אתם מעוניינים במחשב מהיר לפעולות בסיסיות עד מורכבות, זה המעבד בשבילכם.

מעבד i7 מתאים למי שמעוניין בביצועים הטובים ביותר מהמחשב שלו; מדובר במעבד חזק במיוחד, שכמעט ואינו מושפע מהתהליכים והפעולות המתבצעות בו, גם המורכבות ביותר. הוא מהיר, עמיד וחזק במיוחד. מתאים לאנשים שעובדים עם תוכנות כבדות (תוכנות עריכה וכו') או משחקים משחקי מחשב מתקדמים וכבדים (גיימרים).

ניתן למצוא היום גם מעבד i9 – הם חזקים משמעותית מכל יתר המעבדים ומגיעים במחיר מתאים. רוב האנשים אינם זקוקים למעבד ברמה זו.

4. זיכרון (RAM)

בעבר, לא היה צורך ביותר מ-4gb זיכרון במחשב, אבל היום המינימום הוא לפחות 8gb. אם אתם משתמשי מחשב כבדים, 16gb הוא המספר בשבילכם. גיימרים כבר צריכים לשקול 32gb ומעלה, עקב השימוש האינטנסיבי שלהם במחשב.

ככל שהזיכרון גדול יותר, כך יותר אפליקציות יכולות לפעול בו זמנית ויותר מידע יכול להיות נגיש במהירות למערכת בכל זמן נתון.

אם אתם לא בטוחים מאיזה מחשב נייד לבחור, תמיד מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע המבינים בתחום: טכנאי מחשבים (בתל אביב, ירושלים, חיפה ועוד), עובדי חנויות מחשבים, משתמשי מחשב מנוסים ועוד.