רכב היברידי
רכב היברידיצילום: ISTOCK

הדור הבא בעולם הרכב – הרכבים החשמליים

מחירי הדלק שהאמירו בשנים האחרונות והרצון של המערב להתנתק מהתלות בנפט כמקור העיקרי לאנרגיה, הובילו לחיפוש פתרונות יצירתיים לשוק הצורך באופן קבוע דלקים שונים: שוק הרכב. כעת, במקום מנועי דיזל ובנזין נפתחה אפשרות נוספת בפני הנהגים.

רכבים הפועלים על בטריות עוצמתיות שניתן לטעון בתוך זמן קצר יחסית, בכל נקודת חשמל מתאימה ולנסוע מאות קילומטרים בין הטענה להטענה. רבים סבורים שבעתיד הלא רחוק נגלה כי מכוניות הפועלות על דלק שייכות לעידן הישן, ממש כמו כרכרות הסוסים.

מתחילים מרכבים היברידים

מגמת ההנעה באמצעות חשמל לא התחילה במנוע חשמלי בלבד אלא ברכבים המציעים הנעה חשמלית לצד הנעה על בנזין. רכבים אלה, שזכו לכינוי "רכבים היברידיים" עדיין נפוצים מאד על כבישי ישראל והעולם. הם מאפשרים לנהג לבחור האם ברצונו לנסוע באמצעות מנוע הבנזין או באמצעות מנוע חשמלי שנטען בעת הנסיעה. חלק מהרכבים ההיברידיים כוללים גם אפשרות לטעינה באמצעות מטען חיצוני.

בראש ובראשונה הרכבים ההיברידיים אפשרו לנהגים להכיר את העוצמה הטמונה במנוע שאינו נע על בנזין, את החיסכון הכספי בכל נסיעה וכמובן הנסיעה השקטה.

בהתחלה לעשירים בלבד

בתחילת דרכם היו רכבים חשמליים, ממש כמו רכבי הבנזין לפני כמה מאות, נחלתם של בעלי הממון בלבד. רכב חשמלי פשוט יחסית היה עולה מאות אלפי דולרים ושימש יותר כסמל סטטוס מאשר כלי תחבורה מרכזי. אט אט מחירי הרכבים הוזלו וכך צרכנים רבים יותר יכלו להרשות לעצמם לעבור לרכב חשמלי.

כיום, יצרניות הרכב מוסיפות ליין חדש של מוצרים כמו רכבים היברידיים וכן רכבים חשמליים המציעים לנהגים ולסביבה שלנו מגוון רחב של יתרונות. מה מבדל את הרכב החשמלי מרכבי הבנזין? נגלה מיד.

מהם היתרונות של הרכבים החשמליים?

הרכבים החשמליים מציעים חווית נהיגה שונה לחלוטין מרכבי הבנזין. המנוע שלהם שקט יותר ומאפשר לנסוע ללא רעש הרקע הנלווה של מנוע הבנזין הקולני. מעבר לכך, כפי שציינו, האפשרות לטעון את הרכב בעצמכם (ממש כמו את הטלפון הנייד או הלפטופ) חוסכת ממון ניכר בכל נסיעה.

לרכבים החשמליים יש גם יתרון סביבתי בולט. הם מאפשרים לנסוע קילומטרים רבים מבלי לזהם את הסביבה. חשוב לדעת, כי שריפת הדלקים שמשמשת להנעת רכבי דיזל ובנזין גורמת להתפשטות של רעלים באוויר ולפיח המשפיע בצורה שלילית על הסביבה שלנו. הרכבים החשמליים החדשים מאפשרים הן לנהגים, הן להולכי הרגל והן לכדור הארץ שלנו לנשום לרווחה.

חשבו על כך, בעולם שבו כל הרכבים הנעים בכביש יהיו רכבים חשמליים הפיח המצטבר בחלקם החיצוני של הבתים לא יהווה חלק מהסביבה. העשן המיתמר מעל הכבישים הסואנים יתפוגג כלא היה ונוכל לנשום אוויר נקי יותר. לכן, כאשר ארגונים רבים יותר מתחילים לפתח מודעות לאורח חיים בר-קיימא הרכבים החשמליים מעניקים אפשרות ליצור שינוי בתוך זמן קצר.

האם יש הבדל בצורת הנהיגה בין רכב חשמלי לרכב מונע בנזין?

מבחינת הנוהג ברכב אין הבדל בדרך בה נוהגים ברכב חשמלי בהשוואה לרכב מונע בנזין. עם זאת, כדאי לזכור שיש לחשב כמה קילומטרים תרצו לנהוג בטיול ארוך ברחבי הארץ והיכן תרצו להטעין את הסוללה. דמיינו כי תוכלו לנסוע מחיפה לאילת עם הטענה אחת בלבד בדרך. כיום, אפליקציות רבות מציינות היכן ניתן לעצור ולהטעין את הרכב וניתן למצוא גם רשת של אנשים פרטיים המציעים נקודות טעינה בדרך מביתם הפרטי.

לסיכום, רכבים חשמליים זוכים היום לפופולריות עצומה בישראל ובעולם ויצרניות הרכב המובילות מציעות רכבים משפחתיים מפנקים המונעים על מנועים חשמליים בלבד. סביר להניח שבשנים הקרובות ננשום אוויר נקי ובריא יותר כאשר יותר ויותר רכבי בנזין ירדו מהכביש ויפנו את מקומם לרכבים אלה הידידותיים יותר לסביבה.