היהודים בפולין מתייצבים מאחורי הנשיא דודא

הקהילה היהודית בפולין תומכת בהחלטת הנשיא דודא להחרים אירוע לזכר השואה בירושלים

תגיות: פולין
קטז׳ינה מרקוס - JTA , י"ז בטבת תש"פ

אנדז'יי דודא
אנדז'יי דודא
צילום: רויטרס

הקהילה היהודית של פולין תומכת בהחלטתו של נשיא פולין, אנדז'יי דודא, לבטל את השתתפותו באירוע מרכזי לזכר השואה שייערך בירושלים ומביע תמיכה בטענתו כי הפולנים לא היו מעורבים בפשעים נגד יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

ארתור הופמן, יו"ר ההתאחדות החברתית והתרבותית של יהודי פולין – הארגון היהודי הגדול במדינה – אמר בריאיון לאתר wpolityce.pl כי "הקהילה היהודית בפולין וכל הארגונים היהודיים" תומכים בהחלטתו של דודא.

דודא הודיע בשבוע שעבר שלא ייטול חלק בפורום השואה החמישי, שיפתח ב–23 בינואר בירושלים. דודא ביקש לנאום באירוע, אולם המארגנים לא כללו אותו ברשימת הדוברים בטקס. במקום זאת, צפוי הנשיא הפולני לנאום ב–27 בינואר במוזיאון אושוויץ במהלך טקס לציון יום שחרור המחנה.

"אלה נשיאנו וממשלתנו. אנחנו תומכים בהם במאת האחוזים. אם הזיכרון הפולני נמצא תחת מתקפה, אנחנו נגן עליו. הטקס הגדול ביותר בעולם לציון מלאת 75 שנה לשחרור אושוויץ ייערך בפולין", אמר הופמן. בריאיון טען הופמן שהישראלים יודעים שהפולנים לא היו שותפים לשואה וכינה את הניסיון הרוסי להאשים את הפולנים בשיתוף פעולה עם היטלר – "פרובוקציה".

"רוב רובם של הישראלים מכירים את ההיסטוריה ויודעים מה הייתה המציאות במלחמת העולם השנייה . ייתכן שלמהגרים הרוסים [לישראל] אין ידע היסטורי. לרבים מהם אין רקע יהודי. והישראלים ערים לכך", אמר הופמן.