גנץ: להגיע למצב שכל החרדים והערבים משרתים

יו"ר כחול לבן, חה"כ בני גנץ, במדרשת או"ת לינדנבאום: "עד שיבוא שלום צריך לדאוג לביטחון, והשלום החשוב יותר הוא השלום בינינו".

ערוץ 7 , י"ז בטבת תש"פ

גנץ במדרשת לינדנבאום
גנץ במדרשת לינדנבאום
צילום: בריאן ספקטור

יו"ר כחול לבן רא"ל (מיל') חה"כ בני גנץ ביקר היום (שלישי) אחר הצהריים במדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת 'אור תורה סטון' וערך מפגש עם 200 מתלמידות המדרשה הדתית.

עוד השתתפו במפגש ראש מוסדות רשת 'אור תורה סטון' הרב ד"ר כתריאל (קנת') ברנדר, מנכ"ל הרשת ינון אחימן, ראש מדרשת או"ת לינדנבאום הרב אוהד טהרלב, חברי הכנסת יועז הנדל וחילי טרופר ותהילה פרידמן מכחול לבן, בעצמה בוגרת המדרשה.

גנץ ציין בדבריו, "הגענו עכשיו מעיר דוד ומה שקורה היום בחפירות בעיר דוד שנעשות בנחישות ומביאות לידי את הביטוי האקטואלי שלפני 2000 שנה, אבל כאן בבית המדרש יורדים לרובד עמוק יותר מאקטואליה והוא שורשי עם ישראל. הפתק הקבוע שאני שם בכותל היא תפילה לשלום המדינה, אבל עד שיבוא שלום צריך לדאוג לביטחון, ובכל מקרה השלום שחשוב ביותר הוא השלום ביננו. כשעף לפה טיל הוא לא מכוון לדתיים או חילונים, ימניים או שמאלנים".

בנוגע לשאלה שעלתה על מיעוט ייצוג הנשים במפלגה ציין גנץ: "הרשימה קמה במהירות, יש לנו נשים בעשירייה הראשונה ו-10 ברשימה עצמה ואם נגיע ל-42 יתווספו עוד ארבע נוספות, ואחרי הבחירות נקדם נשים גם במשרדי ממשלה ובחברות הממשלתיות.

גנץ נשאל על היומרנות להתמודד על ראשות ממשלה מבלי ניסיון פוליטי וציין, "אני לא חף מטעויות, אבל יודע שאני יכול לעמוד בראש המדינה ולקדם את הסוגיות השונות כמי שניהל את הארגון הגדול במדינה".

בהמשך הביע גנץ הערכה רבה לבנות המדרשה שבוחרות ללכת ולשרת את המדינה ביחידות יוקרתיות בצה"ל ובשירות לאומי והוסיף כי "יש להגיע למצב שכולם משרתים את העם והמדינה- כולל חרדים וערבים. יש לבנות מסגרות שירות אזרחיות בקהילה שתואמות את הצרכים של צה"ל וגם את הצרכים הציבוריים הנוספים".

ראש רשת מוסדות אור תורה סטון הרב ברנדר ציין כי "בימים אלה במיוחד עם ישראל זקוק לחיזוק הקשר והחיבור בין חלקיו - בין תל אביב לירושלים, בין ימין לשמאל, בין הפלגים הדתיים השונים – חרדים, דתיים-לאומיים ואף רפורמים וקונסרבטיבים. כאדם שהקדיש רוב שנותיו למען ביטחון ישראל, וכמי שעומד בראש סיעת כחול לבן בכנסת אני בטוח שאתה מבין היטב את הצורך בחיזוק החיבורים הללו. החיבורים הללו מתחילים מהשפה, מהשבת, מהגפילטע פיש, מארון הספרים היהודי והישראלי, מכתביהם של הרצל, ז'בוטינסקי, הרב קוק והרב סולובייצ'יק- הוגי החלום הציוני בעבר ובהווה. יהי רצון שהקב"ה ייתן לך את הכוח לעשות את החיבורים הללו, ולהיות מנהיג שיודע לטוות את החוטים שמחברים בין הקהלים השונים בישראל".

"תפיסת העולם שלנו היא שחשוב וראוי לתת מקום למגוון דעות במוסדות הרשת" הוסיף הרב ברנדר. "יש להכיר את הדעות של כל אחד ואחת באשר הוא, וברגע שמתפתח שיח, גם אם דעותינו שונות, אנחנו למדים שעל אף השוני הקיים, רב המאחד על המפריד. חשוב לזכור שכולנו אחים ועל כולנו מוטלת המשימה לשמור על מדינת ישראל ועם ישראל מאוחד".

ראש המדרשה הרב אוהד טהרלב אמר, "התורה והצבא ירדו יחד לעולם, אך התורה דרכיה דרכי נועם יורדת עם החרב שתפקידה להרוס ולפגוע ולכלות. בדור שלנו ישנם שתי ישויות שמעבר לכל מחלוקת- שהאדם פוגש את עצמו ואת אלוקיו, בבית המדרש שבו ארון הקדוש שמחובר לכל הזרמים ביהדות, ובצבא ובאבל שזוהי ישות שמעבר לכל מחלוקת בחברה הישראלית; שם כל אחד פוגש את האחר ועצמו וגם את הקב"ה. כאן בבית המדרש שלנו ישנם חלונות גדולים שמסמלים את הדיאלוג והפתיחות בין מה שקורה בתוך בית המדרש לבין מה שקורא בחברה הישראלית".