האלוף במילואים בריק
האלוף במילואים בריק צילום: שריה דיאמנט, ועידת מקור ראשון

האמת, האמינות והיושרה צריכות להיות נר לרגליו של כל מוסד, חברה כלכלית, גוף ציבורי ובוודאי של צה״ל האחראי על ביטחון המדינה ואזרחיה.

ללא תרבות אירגונית של אמת ויושרה, דינו של כל גוף לסגת לאחור ולהיכשל בהשגת יעדיו.

במשך תר״ש גדעון (תכנית רב שנתית של צה״ל לשנים 2015-2020) נוכחתי במקרים רבים להצגת מצגות של מפקדים בכירים למקבלי ההחלטות, קבינט, ועדת חוץ וביטחון ושר הביטחון, מצגות שלא עמדו באמות מידה בסיסיות של אמת ואמינות, מצגות אשר עיוותו את התמונה האמיתית בשטח ובכך הטעו את מקבלי ההחלטות וגרמו לתחושה שהעניינים מתנהלים כסידרם, כאשר לא כך התנהלו הדברים, ועקב כך לא טופלו הכשלים החמורים אשר פגעו במוכנות הצבא למלחמה.

לאחרונה נחשפנו לפרשה חמורה מאוד של זיוף, שקר ומרמה בדיווח על מספר החרדים המתגייסים לצה״ל בשנים האחרונות, פרשה שטילטלה את אמות הסיפים.

הרמטכ״ל כוכבי מינה ועדת בדיקה בראשותו של האלוף רוני נומה לבדוק את הנושא, הועדה שוקדת על הנושא כבר כחודש ימים וצפויה בקרוב להציג את המלצותיה לרמטכ״ל ולועדת חוץ ובטחון.

להמלצותיה של ועדת האלוף רוני נומה יש חשיבות ממדרגה ראשונה להוביל לשינוי תרבות השקר שהולכת ומעמיקה בצה״ל.

בידי נמצא מידע מטלטל שבמידה ויפורסם יגרום לרעידת אדמה, בפגישתי עם האלוף רוני נומה העברתי לו את המידע שברשותי, ידוע לי גם שנומה קיבל לידיו שתי קלטות שבהם מודים קצין ונגד על כך שהם זייפו וניפחו את מספרי המתגייסים החרדים במשך שנים ברוח מפקדיהם, והם מציינים בהקלטות את השנים 2012-2015 (בניגוד לדבריו של ראש אכ״א בועדות החוץ ובטחון שבשנים הקודמות ל-2016 הספירה היתה מדויקת).

לא נותר לי אלא לקוות שועדת הבדיקה ברשותו של האלוף רוני נומה תוציא מסקנות נחרצות שלא יעסקו רק בש״ג, אלא גם בפיקוד הבכיר שידע והתעלם. אני מקווה בשביל הצבא ואמינותו שנפגעה לאחרונה משלל נושאים שהתפרסמו, שמסקנות ועדת נומה יהיו נחרצות והולמות את חומרת האירוע של זיוף וניפוח מספר המתגייסים החרדים במשך שנים, ובכך ימנעו את המשך העדויות הקשות אשר עלולות לפגוע קשות באמון הציבור בצבא.

לדאבוני, לאחר הפיצוץ של כרמלה מנשה בתקשורת על זיופים וניפוח מספרי גיוס החרדים במאות אחוזים בשנים האחרונות, הוזמנו ראש אכ״א אלוף מוטי אלמוז יחד עם תא״ל אמיר ודמני ראש חטיבת התיכנון כ״א באכ״א לדיון בועדת חוץ ובטחון, אלוף מוטי אלמוז טען בועדה, אני מצטט את דבריו: ״זו יכולה להיות טעות מקצועית או חוסר תשומת לב''. מוטי אלמוז הכחיש את הטענות לזיוף נתונים.

אלוף מוטי אלמוז לא עדכן את חברי ועדת חוץ וביטחון שעוד בטרם הגעתו לועדת חוץ ובטחון הוא ישב עם מפקד מנהלת החרדים סא״ל תלם חזן אשר עדכן את האלוף מוטי אלמוז על זיופים וניפוח מתגייסי החרדים בשנים האחרונות, ונתן לידיו הקלטה של קצין ששירת מספר שנים במדור החרדים והודה שהוא וחלק מחבריו זייפו וניפחו את מספרי החרדים שהתגייסו לצה״ל, בהכניסם לרשימות גם חילונים, ציוניים לאומים שבמילא מתגייסים לצבא וכאלה שאין להם שום קשר עם חרדות ואינם עומדים בשום קריטריון, היו גם ברשימות מספר בנות, מתים ונוצרים.

ההקלטה נמסרה לידיו של האלוף מוטי אלמוז ע״י סא״ל תלם חזן, וכאמור האלוף מוטי אלמוז לא עדכן את חברי הועדה שחומר זה נימצא בידיו המוכיח בדיוק את ההפך ממה שהציגו ראש אכ״א ותא״ל אמיר ודמני בפני חברי ועדת חוץ ובטחון.

אלוף מוטי אלמוז גם טען בפני חברי ועדת חוץ וביטחון שעד שנת 2016 הדיווחים של הצבא על כמות המתגייסים החרדים היו מדויקים ללא רבב. מה שראש אכ״א לא עדכן את חברי ועדת חוץ וביטחון, זה שבהקלטה שקיבל מסא״ל תלם חזן נאמר במפורש ע״י אותו קצין שהודה בזיוף, שמספרי גיוס החרדים זויפו ונופחו גם בשנים שקדמו לשנת 2016 (2012-2015), כאשר רוח המפקדים הבכירים באכ״א הביאה אותם לכך.

מכאן עולה באופן חד משמעי שהאלוף מוטי אלמוז הטעה (וזאת בהמעטה) את חברי ועדת חוץ וביטחון כאשר לא הציג בפניהם את החומר החמור אשר הגיע לידיו, והתעלם מקיומו.