דברי הסתה בהכשר היועץ המשפטי לממשלה?

בתגובה לתלונת יו"ר איגוד רבני הקהילות נגד דברי סגן ראש עיריית חיפה נגד הציבור הדתי קבע היועמ"ש כי לא נמצאה עילה לחקירה פלילית.

ערוץ 7 , י"ח בטבת תש"פ

הרב עמיחי אליהו
הרב עמיחי אליהו
צילום: איגוד רבני הקהילות

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קובע כי הוא אינו רואה סיבה לפתוח בחקירה פלילית נגד סגן ראש עיריית חיפה לזר קפלון.

קפלון, המשמש כסגן ראש העיר מטעם ישראל ביתנו, צוטט כשאמר, "הדתיים תוקפים קטינים ושותים בחסות אלוקים, צריך למנוע מהם את השלטון. 90 אחוז מהחילונים משרתים בצבא, בעוד שהדתיים זוללים, שותים ותוקפים את הקטינים. אל תבלבלו בין המאמינים והקנאים הזומבים".

יו"ר איגוד רבני קהילות הרב עמיחי אליהו הגיש תלונה למשטרה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד קפלון ופנה בנושא ליועץ המשפטי לממשלה.

היום השיב מנדלבליט כי "לאחר שבחנתי את הנטען בפנייתך ועל אף שהדברים ככל שנאמרו מעוררים שאט נפש מצאתי כי אין מקום להורות על חקירה פלילית".

"לא ניתן לראות בדברים כהסתה לגזענות נגד דתיים ושומרי מסורת שכן לא מדובר בציבור המתאפיין בצבע, השתייכות לגזע או מוצא לאומי אתני", הוסיף מנדלבליט.

הרב עמיחי אליהו אמר בתגובה, "נפל דבר בישראל, היועץ המשפטי לממשלה נתן אור ירוק לכל מי שחפצה נפשו להסית כנגד הציבור הדתי והמסורתי בישראל".

"כאשר נחשפנו לדברי ההסתה של נציג ישראל ביתנו בחיפה, האמנתי כי היועץ המשפטי יורה לפתיחת חקירה או לכל היותר להדחתו מתפקידו כסגן ראש העיר, אך כעת נפל דבר בירושלים-היועץ המשפטי לממשלה נתן אור ירוק והכשר לאמירות גזעניות, חשוכות ולהסתה כנגד רוב עם ישראל. לדבר כזה לא ייחלתי. אם עוד לא מאוחר, על הפטרון שלו, אביגדור ליברמן לעשות מעשה, למרות שמשם לא תבוא הישועה הרי הוא מסית בלי היכר. הגענו לתחתית כאשר לחופש הדיבור אין גבולות", הוסיף אליהו.