גלגל מפונצ'ר או תינוק יהודי?

השבוע שוב התפוצץ בלון של השב"כ, עם שחרורם של צעירים יהודים מחקירות קשות לאחר שנשללו מהם זכויות יסוד. דעה

אורי קירשנבוים , י"ט בטבת תש"פ

גלגל מפונצ'ר או תינוק יהודי?-ערוץ 7
אורי קירשנבאום
צילום: חֹנֵּנוּ

בזמן שבמחנות הפוליטיים התגוששו בשבועות האחרונים בשאלה הרת הגורל של מיקומים ברשימות לכנסת, אירעה התרחשות כבדת משקל לא פחות: צעירים יהודים נחקרו במרתפי השב"כ תוך הפרת זכויות והתאכזרות חמורה, כשכל החשד נגדם מסתכם בעבירות רכוש גרידא. צווים ששמורים בחוק לראשי ארגוני טרור הוצאו כנגדם, וכך נמנעה מהם הזכות האלמנטרית להיוועץ בעורך דין. בתום שבועיים של חקירות מאומצות ומתישות הם שוחררו. עוד בלון שדאגו לנפח בשב"כ ובימ"ר ש"י התפוצץ לחלל האוויר.

המשטרה עשתה את מירב המאמצים כדי למנוע פרסום ביקורת נוקבת שנמתחה על גופי החקירה בידי השופטת כתבי-ריבלין, אך לשווא. "מצאתי שזכויותיו של החשוד מופרות באופן הבסיסי ביותר", צוטטה השופטת בתקשורת.

כוחות הביטחון שמגלים עצימות בלתי נתפסת במאבקם בנערי הגבעות לא ממש יודעים, או לא ממש רוצים, להתמודד בצורה דומה עם הטרור הערבי, שמכה עשרות פעמים ביום בכבישי יו"ש. השב"כ כלל לא נכנס לעובי הקורה בחקירת אירועים של יידוי אבנים, וכפי ש'חננו' חשפו השבוע - ברוב מוחלט של התלונות שמוגשות למשטרה על יידוי אבנים התיק נסגר בתוך יממה או שתיים בעילת "עבריין לא נודע". אין מעצרים נרחבים, אין מניעת מפגש עם עו"ד, אין הפרת זכויות של נחקרים. השב"כ לא משקיע גרם אחד של מאמץ כדי לשמור על ביטחונם של מאות אלפי יהודים שנעים בכבישי יו"ש. המסקנה הבלתי נמנעת היא שגלגל מפונצ'ר של רכב ערבי בשועפאט מטריד את השב"כ יותר מתינוק יהודי שנפגע מסלע שניפץ את שמשת הרכב. זה נשמע מוגזם, דמגוגי, אבל לצערנו זו המציאות.

אבל השב"כ לא פועל מכוח עצמו. יש לשב"כ ממונה והוא נמצא בלשכת ראש הממשלה. נבחרי הציבור שמאגפים את נתניהו מימין בשנים האחרונות השכילו להוביל אותו ללא מעט מעשים ומהלכים חשובים, אבל בנושא הזה – כלום. אפס שינוי מדיניות של המחלקה האנטי יהודית בשב"כ. המפלג לפשיעה לאומנית הנודע לשמצה בימ"ר ש"י ממשיך לשפוך מאות מיליוני שקלים בשנה על התעללות בנערי גבעות – מי בחדר החקירות ומי בביקורים מדי לילה בשעות הקטנות. צווים מנהליים עוקפי בית משפט – גם בזה המערכת מפטירה כדאשתקד.

הגיע הזמן, כבר מזמן, להציב את ההתנהלות הקלוקלת של מערכת הביטחון בראש סדר היום הציבורי והפוליטי שלנו.

הכותב הוא פעיל בעמותת חֹנֵּנוּ