הרב שמואל טל
הרב שמואל טלצילום: ללא קרדיט

לאחר חודשים ארוכים בהם שמרו על שתיקה יחסית, החליטו בתורת החיים להגיב לטענות נגד הרב טל וקהילתו, במסמך ארוך ומקיף.

על המכתב חתומים 26 רבנים מרבני המוסדות. במכתב זה מפרטים הרבנים את כל פרשת הרב טל מנקודת מבטם, וחושפים לראשונה פרטים רבים בפרשה שטרם נשמעו בציבור.

בפתח המכתב כותבים הרבנים: "מתוך בירור הדברים באופן יסודי ושורשי הגענו למסקנה חד משמעית שמדובר בסילופים, שקרים ועלילות".

בנוגע למכתב הרבנים שפורסם אמש, כותבים רבני תורת החיים, "זוהי עלילה גמורה, שאף האישה ובעלה מכחישים מכל וכל. בנוסף לכך דיברנו (רבני הישיבה) עם גדולי הרבנים שחתמו, ולצערנו הרב שמענו מהם שהם לא ביררו את הדברים לא עם בית הדין, לא עם הרב טל עצמו או אנשים מצידו, ואף לא עם האשה ובעלה. אלא הם נתנו אמון מלא באנשים שסיפרו להם את הדברים, ועל סמך זאת פנו אל הציבור, זאת על אף שמדובר ממש בדיני נפשות! אגב, הם גם לא הכירו את הנוסח עליו הובאו חתימותיהם, וטענו שמדובר במילים מינוריות".

הרבנים משיבים לטענות ספציפיות שנטענו על צורת הנהגתו את הקהילה ועד דרך פסיקתו ההלכתית. גם על הטענה כאילו קהילת תורת החיים היא כת סגורה, משיבים הרבנים בפירוט, ומסכמים: "כמעט כל תלמיד בישיבה או בשאר המוסדות, יכול להעיד על אמת פשוטה זו, שאין כאן לא 'כת' ולא קבוצה סגורה, אלא מסירת תורה של רבנים ותלמידים, סביב בית מדרש חי ונושם ב"ה".

הרבנים מסיימים את המכתב בנימה אופטימית: "עברנו תקופה לא קלה. אך בה' יתברך אנו בוטחים. הוא המביא את הנסיונות עלינו, והוא המחזק אותנו באמונה ונותן לנו את הכוחות להתמודד ולקום, ואף מזכה אותנו בתמיכת תלמידי חכמים גדולים המלווים ומעודדים אותנו. בו יתברך אנו מחזיקים ועליו אנו נשענים בתקופה זו, תוך שאנו זוכים, למרות הכל, להמשיך בעשייתנו הברוכה. ואליו אנו מתפללים שיזכנו ויברכנו להתקדם עוד בבנייה וצמיחה מחודשת בגדלות ומתוך יישוב הדעת.

מאמינים אנו באמונה שלימה שסוף האמת לצאת לאור, ושהניסיון הגדול הזה רק יצמיח וירומם את כולנו יותר, השכינה תשרה בנו יותר, ואיתה נזכה להצמיח פירות רבים ומבורכים, למען שמו באהבה. וה' יתברך לא ימנע טוב להולכים בתמים, ויהי רצון שנזכה לאחדות בעם ישראל, להרבות תורה וקדושה, ולגאולה השלמה במהרה".