מעבר הגבול למובלעת צופר
מעבר הגבול למובלעת צופרצילום: תקשורות יעל שביט

לאחר עבודת מטה שהוביל מ״מ מנכ״ל משרד רה״מ רונן פרץ בהנחיית רה״מ נתניהו, הוחלט להעלות לאישור הממשלה החלטה להקצות תקציב ייעודי לחקלאי צופר להכשרת קרקע חקלאית.

תקציב נוסף יועבר עבור סיוע בציוד חקלאי חדש לחקלאים.

לאור העובדה כי נדרש להתחיל את עבודות ההכשרה בהקדם, תובא ההחלטה במתווה הנוכחי כבר ביום ראשון. ככל שייווצר צורך הממשלה תבחן את תגבור התקציב.

כזכור, חקלאי הישוב צופר ייאלצו לעזוב בקרוב באופן סופי את אדמותיהם בעקבות החלטת ירדן שלא להאריך את תוקף הסכם החכירה לאדמות במסגרת הסכם השלום.

למרות שהנושא מוכר כבר חודשים ארוכים, עד כה התמהמהה הממשלה בהעברת התקציב שהובטח לחקלאים לצורך הכשרת קרקע חלופית בה יוכלו להמשיך לעבוד.

ארז גיבורי, חקלאי ממושב צופר, סיפר השבוע לערוץ 7 שהחשש הגדול שלו ושל חבריו הוא מאיבוד של עונת גידול שלמה.

"מהרגע שהגיעה הודעת מלך ירדן שנפלה בהפתעה גמורה, התחלנו לעבוד מול רשויות הממשלה כדי לקבל שטחים חלופיים. אנחנו מתגלגלים עם זה כבר יותר משנה וכולם איתנו ומסכימים להכל, אבל בשורה התחתונה שום דבר לא קורה. עוד רגע נגמרת העונה וצריך להתחיל לעבד את החלקות לקראת העונה הבאה – אבל אין חלקות".

לדבריו, "בכל פעם מגלגלים אותנו עוד קצת קדימה. בפעם האחרונה אמרו במשרד ראש הממשלה שזה ממתין לאישורים סופיים. אנחנו בינתיים תקועים עם הפרנסה ואין לי ידיעה מה אעשה בעונה הבאה".

את ההחלטה לצאת לתקשורת ולמחות הסביר גיבורי בהבנה שללא צעדים כאלו שום דבר לא יקרה, "עד היום היינו בשקט מתוך הבנה שמטפלים בנו. בחודשים האחרונים אנחנו מבינים שייתכן שהסיטואציה היא לגלגל אותנו עד שיעברו הבחירות. יש לנו עוד תהליך ארוך, מהרגע שאנחנו מקבלים את הקרקע עם התשתיות, עם החול, המים והניקוזים – יש לנו עוד המון עבודה – ולא נצליח להגיע למועד השתילה הקרוב שהוא בחודש יולי".

"היחיד שיכול לפתור את העניין הזה הוא ראש הממשלה ואנחנו מבקשים ממנו לעסוק בזה. לפי מה שאנחנו מבינים הפקידים נמצאים בפלונטר בינם לבין עצמם. העסק כבר ברור ומוסכם וכל מה שצריך זה לקחת החלטה, להעביר את התקציב כדי שנוכל להתחייב לקבלנים ולהתחיל את העבודות לקראת העונה הבאה. זה רק לקבל החלטה, כי על הצורך כולם מסכימים", הוסיף.