הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"בצילום: Amos Ben Gershom/ GPO

אחרי עיכוב של מספר שבועות, אישר אמש (רביעי) בית הנבחרים האמריקאי להעביר את שני האישומים שנכתבו נגד הנשיא דונלד טראמפ, לבית העליון של הקונגרס, הסנאט.

כעת נדרש הסנאט לערוך 'משפט הדחה' לנשיא, במהלכו יישמעו טיעוני התביעה שתדרוש להדיח אותו, ומנגד יוזמנו עדי הגנה על ידי הסנאט, שימסרו עדות בפני הסנאטורים במטרה להכחיש את שני סעיפי האישום המיוחסים לטראמפ: ניצול סמכות לרעה ושיבוש הליכי חקירה.

בסנאט מכהנים 53 סנאטורים רפובליקנים ו־ 47 דמוקרטים.

עד כה לא נשמע אף סנאטור רפובליקני המביע תמיכה בהדחתו של טראמפ, ולכן ההליך שהובל על ידי בית הנבחרים צפוי להסתיים בקול ענות חלושה, כשהסנאט יזכה את הנשיא מהאישומים נגדו ויסיים בזה את ההליך שמנסים הדמוקרטים להוביל.

הזיכוי של טראמפ בסנאט היה צפוי מתחילת הדרך, אבל הדמוקרטים בבית הנבחרים התעקשו לפתוח בהליך הדחה, כדי להשפיל את הנשיא, וכדי לצבור ענין ציבורי, תוך השמעת עדויות נגד טראמפ, בבית הנבחרים, כשהעולם כולו עוקב אחר כל פרסום בנושא.

בקרב הרפובליקנים התנהל ויכוח גדול כיצד יש לנהל את משפט ההדחה בסנאט. חלקם טענו כי יש לבצע הליך מהיר ולזכות את טראמפ בתוך ימים אחדים, אבל אחרים טענו כי עדיף משפט ממושך, במהלכו יושמעו עדויות רבות התומכות בנשיא, מה שיספק תגובת נגד להשמצות שהושמעו כנגדו על ידי עדי התביעה בהליך שהתנהל בבית הנבחרים.

בימים האחרונים נמסר כי המשפט צפוי להיפתח ככל הנראה ביום שלישי הקרוב, וכי הוא יימשך מספר שבועות.