ריבלין: ארנס היה סמל לערכים להם אפשר בעיקר להתגעגע

ריבלין במלאת שנה לפטירת פרופ' ארנס: 'ארנס היה סמל לאצילות בית"רי. לערכים ולחיבורים שהיו ברורים לו אפשר היום בעיקר להתגעגע'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בטבת תש"פ

הכנס לזכר ארנס
הכנס לזכר ארנס
צילום: מכון ז'בוטינסקי

כנס מיוחד לציון שנה לפטירתו של השר לשעבר, פרופ' משה ארנס ז״ל התקיים אתמול (רביעי) במרכז ש.דניאל אברהם לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה, בשיתוף עם מכון ז'בוטינסקי והתעשייה האווירית.

בברכה מצולמת ששיגר לאירוע אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "משה ארנס היה סמל לאצילות בית"רית, לערכים שהובילו אותו ולחיבורים שהיו כל כך ברורים לו אפשר היום בעיקר להתגעגע".

"כמי שחי בעקבות חזונו של ז'בוטינסקי, את מהלך חייו ופועלו הציבורי, ליוותה חשיבה אסטרטגית מחושבת ומדוקדקת, לצד ביקורת עצמית ומחשבה יצירתית, המאתגרת את המערכות בכל מקום בו הוא היה. כך בפעילותו המדינית והביטחונית, כשהיה שר בטחון אזרחי, ונתן ממד אחר אל מול אנשי הצבא. כך שהיה מדינאי, העומד במוקד קבלת ההחלטות ושגריר בצומת חיוני. כך שהיה מדען, מנהל ומהנדס, ממובילי התעשייה הביטחונית הישראלית".

עוד הוסיף הנשיא ואמר: "מישה לא אתגר את המערכת, רק בתביעה לקידומו של פרויקט הלביא, אלה בעיקר בצורת החשיבה, שהטמיעה עלינו להגן על עצמנו ולהוביל ולהקדים את היריב. כך ניכר בפעילותו רבת השנים לאזרחי ישראל הערבים, שביקש כל העת לסלול מסילות לליבם. וכך גם במשימה שנטל על עצמו בשנותיו האחרונות לעשות צדק עם מורדי גטו ורשה. כבר שנה שאנו חסרים את קולו החד והברור של אחד מנושאי דגל ישראל- היהודי והדמוקרטי, הדמוקרטי והיהודי. הלוואי ומיום זה יעלה זכרו של משה ארנס, ושל כל מה שחלם ולחם עבורו כל ימי חיי. "

עליזה ארנס, בתו של השר המנוח, אמרה: "מלאה שנה ללכתו של אבא. עברה עלינו שנה קשה מאוד, שנה שמלווה בגעגועים. געגועים לאישיות בעלת עקרונות, החותרת להגשמת חלומות, דמות בעלת יושרה, נדיב אצלי, וזקוף קומה. געגועים לאדם חכם לסקרנות שהפגין כלפי כל אדם שפגש, געגועים לרגיושותו למיעוטים, לרמת פעילותו ולאדם שהוכיח אומץ לב מופלא בהתמודדות עם מחלה ועם המוות".

הכנס כולו עסק בתחומים שונים בהם התמקד ארנס בחייו. בין היתר: משנתו בסוגיית ערבי ישראל, משנת החוץ והביטחון שלו, ארגון הצבא היהודי (האצ"י), גטו ורשה ועוד.

פרופ' יעקב הרט, נשיא המכללה האקדמית נתניה: "ארנס, איש רב פעלים, פרופסור להנדסה אווירונאוטית, היווה דמות מרכזית ומשמעותית בהנהגת המדינה בשני העשורים האחרונים של המאה ה-20״.