בנט וסמוטריץ'
בנט וסמוטריץ'צילום: בן דורי, פלאש 90

האיחוד של רשימת 'ימינה' מביא בשורה למצביעי הציונות הדתית, אבל ד"ר עדו ליברמן, מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באקדמית גליל מערבי ויועץ מדעי ומנחה מקצועי במכון מסקר, מעריך שהאיחוד אינו מקרב את ממשלת הימין הבאה.

"אני לא חושב שהמציאות שנוצרה אתמול בלילה קירבה אותנו לממשלת ימין. אני לא יודע אם זה ממש הרחיק אותנו, כי הסיכוי לכך לא היה גבוה ממילא", אומר ליברמן לערוץ 7.

לדבריו, "מבין כל האפשרויות הפוליטיות מימין לליכוד, היו אפשרויות יותר גרועות – כמו ריצה של הבית היהודי עם עוצמה יהודית – שהיתה בספק רב לעבור את אחוז החסימה. היו גם אפשרויות יותר טובות מהסקרים שראיתי שיכלו להביא עוד מנדט או שניים. גם כך, במיצוי של הקולות הימין היתה אפשרות להגיע לבין 59 ל-60 ובמצב הנוכחי זה כבר פחות מזה".

ליברמן מעריך שהציבור שמאס בהתנהלות מפלגות הימין, כבר עזב אותן. "אני חושב שהציפייה מהפוליטיקאים היא גם כך לא גבוהה ובשבועות האחרונים הציפיות של הציבור הדתי מהנבחרים שלו ירדה לשפל שאני לא בטוח שיש עוד מקום לרדת ממנו. ההסכם בין הבית היהודי לעוצמה יהודית לכשעצמו היה מוזר ופגע באמון המצביעים".

"אני לא רואה שהמהלך הנוכחי יכול לפגוע יותר מהפגיעה שכבר נעשתה. מי שכבר נשאר כמצביע של אחד מחלקי 'ימינה' הוא אחד שהיה כזה, נשאר כזה ויהיה כזה גם בעתיד. הם לא מריחים את המיאוס אלא מצביעים כי אין להם ברירות טובות אחרות מבחינתם", הוא מוסיף.

האם יש סיכוי ש'ימינה' תפתיע במספר המנדטים? ליברמן מסופק. "כדי שיצליחו חיונית פרישה של עוצמה יהודית ו'שחרור' של הבוחרים שלהם להצביע לאן שהם רוצים או אפילו עידוד שלהם להצביע ל'ימינה'. אם לא תהיה התעלות של בן גביר וחבריו מעל מפח הנפש האישי והציבורי מצידם, אולי אפילו תמורת הבטחה לתפקיד כזה או אחר אם תהיה ממשלת ימין, אני לא רואה שום הפתעה. להיפך, בסקרים שעשינו רואים חלק מהמצביעים שעוברים לכחול לבן – במיוחד מצביעי בנט".