שגריר ישראל באו"ם דני דנון: לחשוף את ארה"ב לאתגרים הביטחוניים

השגריר דני דנון ילווה בקרוב את השגרירה האמריקנית באו"ם לביקור ראשון בישראל. לערוץ 7 הוא מספר על העשייה והרצון לחזור לפוליטיקה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בטבת תש"פ

שגריר ישראל באו"ם דני דנון: לחשוף את ארה"ב לאתגרים הביטחוניים-ערוץ 7
דני דנון
צילום: יוני קמפינסקי

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס בשבוע הבא וישראל תבקש בדיון להגביר את הלחץ על איראן.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון כבר מתכונן לדיון. "אנחנו מתכוונים לומר לאומות העולם שהן חייבות להגביר את הלחץ על איראן בצורה אינטנסיבית ולברך על ההחלטה האירופית שמכירה בכך שאיראן מרמה ומשקרת. אני גם אומר לעם האיראני שאנחנו לא נגדם, מכירים את המסורת שלהם ומכבדים את ההיסטוריה. הבעיה שלנו היא עם המשטר שפוגע באזרחים מאיראן, מהמזרח התיכון ומהעולם כולו", הוא אומר לערוץ 7.

מדובר בחודש עמוס מאוד מבחינתו של דנון, בסיומו ילווה את השגרירה האמריקנית לביקור ראשון בתפקיד במדינת ישראל.

"זה ביקור ראשון של השגרירה קלי קראפט בישראל שלפניו נבקר במחנה ההשמדה אושוויץ שבו נציין 75 שנים לשחרור המחנה. לביקור בישראל יהיה דגש ביטחוני. אנחנו מעריכים שמתישהו יגיע עימות בגבולות וחשוב לנו לחשוף את השגרירה למצב בגבולות. חשוב לנו להכין את השגרירה לדברים, לחשוף אותה לחומרים מודיעיניים ושתראה בעיניים את האתגרים שאנחנו מתמודדים עימם. בבוא היום נצטרך אותה לצידנו ואין לי ספק שהיא תתגייס לשם כך".

ולצד שיתוף הפעולה עם ארה"ב, המשלחת הישראלית לאו"ם פועלת גם מול משלחות אחרות ופעילות משותפת תתקיים בקרוב יחד עם רוסיה. "השנה ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה אנחנו עורכים אירוע בחסות משותפת שלנו ושל המשלחת הרוסית וזה לא מובן מאליו, כי בדרך כלל רוב האירועים שלנו הם עם ארה"ב ומשלחות מאירופה. הנושא הזה מאוד חשוב לנו ולרוסים ומזכ"ל האו"ם יגיע לאירוע"

"נביא ניצולים ששוחררו באותו יום וגם חיילים רוסים ששחררו אותם וזה אמור להיות מרגש מאוד. חשוב לנו שהתמונות הללו יראו בעולם, בייחוד לאור גל האנטישמיות, כדי להזכיר לעולם את הסכנה של השנאה", מסביר דנון.

כשהשגריר הישראלי, שהיה חלק משמעותי מהליכוד, מסתכל על המערכת הפוליטית מרחוק אין ספק שהוא כבר רוצה לשוב ולהיות חלק ממנה.

"חשבתי שאפספס מערכת בחירות אחת ואנחנו כבר עומדים בפני השלישית ואני מקווה שזו גם האחרונה. אני בהחלט עוקב אחרי הדברים אבל נמצא כאן בלב העשייה והצלחנו להביא קבלות מאוד מכובדות. עם זאת, אני בהחלט מתכוון לחזור לעשייה הציבורית והפוליטית, עם הניסיון המדיני והקשרים שיצרתי ברחבי העולם. אני מאוד מקווה שהפעם תהיה הכרעה ותקום ממשלה בישראל. זה בהחלט משפיע עלינו בזירה המדינית. אני נשאל רבות על ידי מנהיגים בנושא".

כהונתו של דנון כבר הוארכה מספר פעמים בעקבות התמשכות מערכות הבחירות והוא מקווה שההארכה האחרונה, תהיה באמת כזו. "אני נערך לסיים את תפקידי בקיץ, אבל ראינו כבר שהיו שינויים. אני מקווה ומאמין שעד הקיץ תקום ממשלה ואני אוכל לסיים כהונה מוצלחת של חמש שנים. אבל, אם היית שואל אותי לפני המערכה האחרונה, אמרתי שזה לא יכול לקרות ואנחנו שוב בבחירות".

האם יש סיכוי שאחרי שיחזור מהאו"ם ויעסוק קצת בפוליטיקה נראה אותו שוב בשליחות דיפלומטית? "העשייה הזו מרתקת. באופן אישי פיתחתי כישורים בתחום הדיפלומטי ששונים מאלו הפוליטיים. אני בהחלט חושב שאשלב את הדיפלומטיה והניסיון שצברתי בצד הפוליטי לטובת ישראל. אם אתה בא עם הרצון הטוב לעשות למען עם ישראל, אפשר להצליח גם בזירה העולמית וגם בישראל".