המבצע להפרדת פרץ ובן גביר

עמית סגל מספר כי רה"מ השתמש ברבנים, סוקרים ואיומים כדי ללחוץ על יו"ר הבית היהודי להצטרף לימינה. "אפשר להניח שזו כהונתו האחרונה"

ערוץ 7 , כ' בטבת תש"פ

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: חזקי ברוך

פרשן חדשות 12 עמית סגל מספר בטורו ב"ידיעות אחרונות" על השעות שקדמו לסגירת הרשימות לכנסת, בהן הופעל לחץ אדיר על יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ כדי להצטרף לרשימה מאוחדת עם נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'.

''בשמונה בערב נפתח המבצע להפרדת פרץ ובן גביר", כתב סגל. ''בין לבין, הגיעו דיווחים אל ראש הממשלה ושר הביטחון על גלי התקיפה של חיל האוויר בעזה, אבל בתוך הלשכה, בנוכחות בנט וסמוטריץ', נערכה על יו"ר הבית היהודי הפצצה מסיבית יותר.

''רבני הציונות הדתית נקראו לחדר. 'רצית לשמוע את דעתנו, אז דעתנו היא שתתאחד'. כשהרבנים לא עזרו, הגיעו הסוקרים. נתניהו העלה על הקו סוקר בכיר שהציג סקר ולפיו הבית היהודי לא עובר את אחוז החסימה. אחרי הסוקרים הגיעו האיומים: אני אלך על הראש שלכם ואגיד לא לבזבז עליכם קולות, הזהיר. יו"ר הבית היהודי לא עמד בפרץ. אפשר להניח שזו כהונתו האחרונה".

לדברי סגל, נתניהו ניסה "לדחוף" את בן גביר לזרועותיהם של בנט ושקד משום שהוא רואה בהם סכנה ברורה ומיידית לעתיד שלטונו. ''ניסה לדחוף להם את כל האלמנט של בן גביר, כדי להקטין את מספר חברי הכנסת שלהם. הוא ניסה ולחץ, אפילו איים לפטר, אבל גילה שבימין החדש אין לו מנופים להפעיל. בצר לו, ותוך חשש שהימין יאבד מאות אלפי קולות, הוא שינה כיוון.

''מאוחר בלילה עוד רתח על בנט: 'ביזבז שני מנדטים לימין והתנהל בצורה מופקרת', אמר. אבל פוליטיקה היא סיפור של כוח, ובנט השתמש בו היטב. הוא השתמש בראש הממשלה כקבלן משנה, נשאר בביטחון והשיג את מטרתו, חזרה לראש רשימת הציונות הדתית''.