אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ועדת סל התרופות פרסמה הבוקר (שישי) את רשימת התרופות והטכנולוגיות שיקבלו מימון ציבורי בשנת 2020.

הוועדה הציבורית המליצה על הכנסת 141 תרופות וטכנולוגיות, בהם טיפולים עבור מעל ל-210 אלף איש בעלות כוללת של 500 מיליון ₪.

התרופות והטכנולוגיות הבולטות שנכנסו לסל בשנת 2020:

 • טיפולים מתקדמים לחולי סוכרת: טכנולוגית פלאש לניטור סוכר לילדים עם סוכרת סוג 1, מד ניטור סוכר רציף למבוגרים עם סוכרת סוג 1 ותרופות מתקדמות מקבוצת SGLT2 לחולי סוכרת סוג 2 עם פגיעה כלייתית.
 • חיסונים למניעת התפרצות חצבת (חיסוני חצבת, חזרת ואדמת) למבוגרים
 • חיסונים חדשים למניעת סרטן צוואר הרחם ל-תשע זני נגיף הפפילומה (במקום ארבעה זנים בחיסון כיום) לנערות ונערים בכיתות ח'
 • טיפול גנטי פורץ דרך למניעת עיוורון
 • בדיקות פרופיל מולקולארי מקיף המאפשרות טיפול תרופתי מותאם אישית לחולי סרטן ריאה מסוג NSCLC
 • בדיקות סקר לכלל הילודים לאבחון מחלת דושן.
 • טיפול פורץ דרך בפיסטולות מורכבות לחולי קרוהן.
 • טיפול באמצעות קסדה בשדות חשמליים לחולי סרטן המוח (אופטיון).
 • תרופות רבות לחולי סרטן, ובכללן תרופות ביולוגיות ואימונותרפיה, לרבות תרופות לסרטן שד, ריאה, עור, ראש-צוואר, בלוטת התריס, מעי גס, שחלה, לוקמיה, לימפומה ולגידולים סרטניים עם איחוי גני מסוג NTRK וארגון מחדש של סדר הטיפולים החדשניים לחולי סרטן כליה גרורתי.
 • הרחבת הסקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם לנשים כבר החל מגיל 25 עד 55 (כיום מגיל 33)
 • תרופות חדשות למניעת מחלות לב ושבץ מוחי לחולים שונים בסיכון, לרבות תרופות חדשניות להורדת כולסטרול בהתוויות מסוימות
 • טיפולים חדשים למחלות ריאה – אסתמה אאוזנופילית קשה, פיברוזיס ריאתי ו-COPD, וכן לפסוריאזיס, טרשת נפוצה, HIV, פיברוזיס ריאתי, COPD, פקקת ורידים ודלקת מפרקים שגרונתית,
 • בדיקות סקר לנשים אשכנזיות למוטציות בגנים BRCA1 ו-BRCA2 שמעלות את הסיכון לסרטן השד והשחלות.
 • טיפול למניעת הידבקות ב-HIV למבוגרים בסיכון להידבקות
 • שיקום ריאות למושתלי ריאה ולמועמדים להשתלת ריאה.
 • טיפול פורץ דרך במשאף לדיכאון קליני עמיד לטיפולים הקיימים.
 • מזון רפואי מסוגים שונים לילדים ומבוגרים, לרבות לחולי סרטן בסיכון לתת תזונה
 • תרופות למחלות נדירות: אנגיואדמה תורשתית, ניוון שרירים, תסמונת קושינג, ציסטנוזיס, מחלת CTX של דרכי מרה וכן תרופות ביולוגיות למחלה המטולוגית ITP ללא צורך בכריתת טחול.
 • מחוכים חדשניים לטיפול בילדים עם עקמת מסיבות שונות.
 • השלמת הרפורמה לסיוע במימון מכשירי שמיעה לכלל האוכלוסייה

שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר כי "מדובר בבשורה ותקווה ממשית לחולים, והישג חשוב למערכת הבריאות. לא היה פשוט לכולנו השנה בתוך האי ודאות הפוליטית שגרמה גם לאי ודאות תקציבית. סל התרופות 2020 כולל בתוכו הישגים דרמטיים לציבור החולים ואני גאה בתוצאה שהגישה הוועדה. כידוע איני מתערב בנעשה בסל ומשאיר את ההחלטות לחברי הוועדה, אך אני מכיר מקרוב את העבודה הקשה שעשיתם השנה, ואת המשימות הלא פשוטות כלל שעמדו בפניכם, בבואכם להכריע בסוגיות שיש בהן פיקוח נפש ממש. לצערי תקציב הסל אף פעם לא מספיק לכל הצרכים, פעלנו להשיג תקציב ונאבקנו שלא יקוצץ משנה קודמת, ולדעתי יש להוסיף מעל 500 מיליון שקל.

''ברצוני לשבח את יו”ר ועדת הסל פרופ’ זאב רוטשטיין, שעשה עבודה נהדרת, בנחישות וביצירתיות, במסירות רבה ובשקיפות ראויה לשבח, בתנאים לא פשוטים. תודתי הגדולה לד”ר אסנת לוקסנבורג וכל חברי הוועדה, שעמדו במשימה הגדולה באחריות ציבורית ומתוך שליחות קודש למען ציבור החולים", הוסיף ליצמן.

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, אמר: ״עוד שנה עוד סל. זה תמיד נראה בלתי אפשרי לפני ונס אחרי. אבל הפעם היה פה באמת נס. יש לא מעט בשורות בסל השנה – הרבה מאוד השקעה במניעה ראשונית – מחיסון נגד חצבת למבוגרים ועד בדיקות סקר לדושן וגם מניעת סיבוכים.

''יש מענה לאוכלוסיות רחבות – בסכרת ובמחלות אחרות. יש לראשונה מזה שנים רבות תרופה פסיכיאטרית חדשה לדיכאון עמיד. ההרחבה החיונית של הזכאות למכשירי שמיעה שהתאפשרה בזכות הירידה בעלויות. וכמובן – מענה הולם לצרכים האונקולוגיים.

''אמרתי קודם שזה היה נס. אני התקשיתי להאמין בתחילת הדרך ש-500 מיליון יספיקו, והעובדה שהם הספיקו אכן הייתה נס – היא קרתה בזכות פרופ' רוטשטיין, שהבין שאי אפשר שבמשמרת שלו תרופות חיוניות יישארו בחוץ והפשיל שרוולים ונכנס למו"מ בעצמו בלילות.

''יש כלל במסגרת שירות המדינה, והוא שאסור לפרגן בתקופת בחירות. ישראל לא מפורסמת בעמידה בכללים, אך בכלל הזה יש דבקות מעוררת השראה. עד כדי כך שיש כאלה שאומרים שיש ממצאים ארכיאולוגיים שבתקופות בהן ישראל לא הייתה בסבבי בחירות אינסופיים, גם הקפידו על הכלל הזה.

''אני כמובן לא אפר את הכלל, אך פטור בלא כלום אי אפשר. הודיתי ואני חוזר ומודה לפרופ' רוטשטיין – שלקח על עצמו את המשימה. אני יודע שהוא לא תיאר לעצמו כמה מורכב זה יהיה, אך עמדת בזה בגבורה והטבעת חותם.

''לכם – חברי הוועדה, שהתפניתם מעיסוקי היום יום שלכם למי שלצערי לא נמצא כאן – וזה שר האוצר – שבמהלך הקדנציה שלו ידע לתת את הקשב הנכון לבריאות. לשר הבריאות – שבזכותו קרתה קפיצת המדרגה ל-500 ובזכותו היא גם נשתמרה. אני מקווה שנצליח לעשות את קפיצת המדרגה הבאה.

''תודה גם לאוצר שהעמיד את המסגרת – במיוחד לאלון מסר. תודה לכל אנשי המשרד שהיו מעורבים – ודים, מוריס, אורי, עובדי חטיבת הרגולציה, אגף התקציבים וכמובן כמובן – חטיבת הטכנולוגיות. אחרונות – הנשים הראשונות של הסל – מגיסטר טל מורגנשטרן וד"ר אסנת לוקסנבורג, שמסתערות כל שנה על המשימה באנרגיה מתחדשת, כאילו יש להן מאגר גז בלתי נדלה. בהצלחה לכולנו״, הוסיף בר סימן טוב.

יו"ר ועדת סל התרופות 2020, פרופ' זאב רוטשטיין, אמר: "סיום עבודת ועדת הסל 2020, דומה ללידה מכשירנית לאחר הריון בסיכון גבוה. במאמץ על של כל הצוותים ששילבו ידיים, עם צוות משרד הבריאות, אוצר, קופות חולים, אנשי ציבור, הרופאים והאחות שהרכיבו את הוועדה השנה, נולד תינוק די מוצלח שלמרות המצוקה העוברית, יצא כשהוא מכיל את כל מה שניתן היה להטעינו באילוצים הקשים שאפפו את לידתו.

''סל הבריאות 2020 נותן פתרונות להתקדמות הטכנולוגית העכשווית בשטחי רפואה מגוונים במאמץ שכלל השנה גם את חברות הטכנולוגיה והתרופות, נדחסו אל קרביו פתרונות שיסייעו לתושבי מדינת ישראל להרפא ע"י תרופות מתקדמות ומאוד יקרות, לקבל את מיטב השכלולים הטכנולוגיים תוך שאנו זוכרים מצויין את כל מה שהוועדה לא הצליחה לכלול השנה בסל ויכול היה לתת מענה מצויין לצורך הבריאותי של הציבור.

''מגיע שאפו לצוותים ולחברי הוועדה שעשו הרבה מעבר למצופה מהם בעת הזאת ובראשם לד"ר אסנת לוקסנבורג וצוותה, אשר ניצחו בגאון על מלאכת הוועדה", כך פרופ' רוטשטיין.