אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

עמותת השמאל הקיצוני "רופאים לזכויות אדם" הכניסה לישראל אחים ואחיות מבתי חולים ברצועת עזה ומיהודה ושומרון כדי שיעברו השתלמות במרכז לסימולציה רפואית במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

מדובר על 16 אחים, חמישה מרצועת עזה ו-11 מיהודה ושומרון, שעברו ארבעה ימי הכשרה בטיפולים מצילי חיים, במהלכם התמקדו בשיטות חדשות לעצירת דימום, לצנרור ולהתקנת צינורות לניקוז בית החזה, וכן בהחייאת קרדיו מתקדמת.

האחים שעברו את ההשתלמות עובדים בבתי החולים בעזה וביהודה ושומרון, ומטפלים בחולים פלסטינים, ביניהם גם מחבלים ומתפרעים.

אחד האחים סיפר "הקורס הזה נותן לנו בפועל כלים מתקדמים שאנחנו לא רגילים להם בבתי החולים שלנו. אחד הכלים האלה הוא הסימולציה. זה היה שונה, לגמרי שונה. זה מאפשר לנו להתמודד עם תרחישים כאילו אנחנו באירוע אמיתי. זאת הזדמנות אדירה לעבוד במרכז הסימולציה הרפואי כאן. יש הרבה כלים מתקדמים ותרחישים. אנחנו הולכים לקחת את מה שלמדנו לבתי החולים שלנו וליישם שם את מה שלמדנו וללמד אחים אחרים".

פרופ' רפי ולדן, נשיא עמותת ''רופאים לזכויות אדם'', העיד כי ''זו הייתה חוויה לימודית נהדרת של ממש עבור כולם''.

הוא הסביר כי סביבת הלימודים המתקדמת של המרכז לסימולציה רפואית אפשרה לאחים ולאחיות לקבל הכשרה חדשנית שאינה מתאפשרת ב''שטחים הכבושים'', כהגדרתו.

לדברי פרופ' ולדן, הביקורים האלה הם לא רק עבור הכשרה רפואית. ''הם מאפשרים לפלסטינים ולישראלים לבוא במגע אלה עם אלה, ולהכיר אחד את השני ברמת הפרט. אנחנו מייצרים מיקרוקוסמוס של רצון טוב והבנה בתוך הסכסוך המתמשך. מדובר בפעילות לבניית שלום ובאור קטן בקצה המנהרה".

מארגון ''בצלמו'' נמסר בתגובה: ''הומניטרי תמורת הומניטרי. לא ייתכן שבנינו נמצאים בעזה, לא ניתן שום טיפול רפואי לאברה מנגיסטו שחולה ואילו מדינת ישראל לא מפסיקה לתת מחוות הומניטרית לעזה. אנחנו דורשים משר הביטחון להקפיא כל פעילות הומניטרית עד שישובו הבנים''.