פוטר המורה לאזרחות שקרא לסרבנות

בין היתר כינה המורה לאזרחות "רוצחים" את הטייסים שהפציצו את המבנה שבו נהרגו תשעה מבני משפחת א-סווארכה בעזה.

ערוץ 7 , כ"א בטבת תש"פ

פוטר המורה לאזרחות שקרא לסרבנות-ערוץ 7
לוחמים באימון
צילום: דובר צה"ל

עיריית ראשון לציון פיטרה את ד"ר מאיר ברוכין, מורה ותיק לאזרחות בתיכון מקיף ט' בעיר, בעקבות תלונות מצד הורים ותלמידים על קריאות לסרבנות אותן השמיע ועמדות שמאל קיצוניות.

"כל חייל, כל מלש"ב, אתם לא חייבים לעשות את זה. אתם יכולים לבחור בצד הנכון של ההיסטוריה. אתם יכולים לסרב. פשוט סרבו", כתב בפייסבוק.

המורה הבהיר להורים כי חלק מהדברים שיוחסו לו אמר במסגרת הניסיון לעודד מחשבה עצמאית וחלק אחר בכלל לא נאמר בכיתה.

המורה כאמור מלבד הקריאות לסרבנות פרסם עמדות שמאל קיצוניות ובין היתר כינה "רוצחים" את הטייסים שהפציצו את המבנה שבו נהרגו תשעה מבני משפחת א-סווארכה בעזה. "הטייסים שירו את הטילים בחרו להיות רוצחי ילדים, הם ידעו היטב מה תהיינה התוצאות. ועדיין הם בחרו לציית".

לאחר הפרסום על פיטוריו הודה ברוכין לתלמידים ולהורים שתמכו בו, "הייתי רוצה לעבור ביניכם ולחבק כל אחת ואחד מכם, אך חוששני שתצטרכו להסתפק בדברים אלה. אתם נותנים לי את החוויות והזיכרונות הכי נפלאים שמורה יכול לבקש.

מי שרוצה לדעת כיצד נראים אנשים נפלאים יכול תמיד להביט בכם. אתם מופת, השראה ותקווה שיום אחד תקום כאן חברה בה יחיו יחד יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, אשכנזים וספרדים. בכבוד, בשלום, בידידות ובשיתוף פעולה. אזכור אתכם עד יומי האחרון. תמיד תהיו הגיבורים שלי".

ח"כ עופר כסיף מסיעת חד"ש ברשימה המשותפת חיזק את המורה המפוטר, "אני מחזק את ידיו של ד"ר מאיר ברוכין, שפוטר כי העז להביע דעתו בפייסבוק - דעה דמוקרטית שאינה רק לגיטימית, אלא גם נכונה ונדרשת בעת הזו", אמר .

"תלמידיו, הוריהם וחבריו המורים מעידים כי בתפקידו בכיתה פעל ללא דופי - עודד שיח ביקורתי, אמיץ ומכבד. והרי זה בדיוק תפקיד המורה: לבקר ולעודד חשיבה עצמאית וספקנית. מי שסותם פיות למורה בפייסבוק או בכיתה, מבטיח חינוך לבורות, לשטחיות, לשנאה ולעדריות. הפיטורים של ברוכין הם הרי מסר למורים אחרים - הישמרו מלהיות אזרחים פעילים ומחנכים חושבים, אחרת תחטפו. בושה גדולה לעיריית ראשל״צ ולהנהלת ביה"ס, שפעלו כמצנזרים עלובים ממניעים פוליטיים פסולים".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "לאחר תלונות רבות מצד תלמידים, הורים, מורים ומהנהלת בית הספר, הגענו להסכמה משותפת עם המורה על סיום העסקתו ללא פיטורין בשיתוף עם ארגון המורים".