איראן תעביר את הקופסאות השחורות

איראן הדיעה לאוקראינה כי בכוונתה להעביר לה בקרוב את הקופסאות השחורות שאותרו בזירת ההתרסקות של מטוס הנוסעים האוקראיני

מיכל לוי , כ"ב בטבת תש"פ

חברת אוקראינה איירליינס
חברת אוקראינה איירליינס
iStock

הרפובליקה האסלאמית של איראן נעתרה לדרישתה של אוקראינה והודיעה לה כי בכוונתה להעביר לה בקרוב את הקופסאות השחורות שאותרו בזירת ההתרסקות של מטוס הנוסעים האוקראיני שהתרסק במהלך מתקפת הטילים של איראן על הבסיסים האמריקאים בעיראק.

כזכור, תחילה טענה איראן כי המטוס התרסק בגלל תקלה טכנית, והבהירה כי בשום אופן לא תעביר את הקופסאות השחורות לידי אוקראינה, או תאפשר למומחים של היצרנית 'בואינג' לבדוק את תכולתן של הקופסאות.

לאחר ששורת מדינות הודיעו כי ידוע להן שהמטוס הופל על ידי ירי נגד מטוסים, נאלצה איראן להודות ולקבל על עצמה את האחריות להתרסקות המטוס, ואף הסירה את ההתנגדות שלה להחזרת הקופסאות לידי אוקראינה.

בימים האחרונים נחשף כי המטוס ספג פגיעות של שני טילים נגד מטוסים, שנורו שניהם על ידי יחידת הגנה אווירית של משמרות המהפכה. עוד דווח, כי האיראנים זיהו את המטוס בטעות כטיל שיוט אמריקאי, ולכן פעלו ליירט אותו באופן מיידי.

נשיא איראן חסן רוחאני התנצל על הפלת המטוס, והבטיח שהאחראים למעשה יועמדו לדין וייענשו בחומרה על כך. עם זאת, נראה שמשמרות המהפכה אינן ממהרות למסור את האחראים לידי הממשל האזרחי, או לפרסם את שמותיהם, ונראה כי בארגון מעדיפים לסיים את הפרשה בטיפול פנימי, כדי למנוע פגיעה בכבודו של הארגון, וכדי לשדר ללוחמים החברים בו כי משמרות המהפכה עומדות מאחוריהם ונותנות להם גב, גם במקרה שיבצעו טעויות חמורות, כמו הטעות הזאת שעלתה בחייהם של 176 בני אדם.