הריסת הבתים בצור באהר. ארכיון
הריסת הבתים בצור באהר. ארכיון צילום: Wisam Hashlamoun, Flash 90

שופטי בית המשפט העליון, מני מזוז ג'ורג' קרא ועופר גרוסקופף, דחו היום (ראשון) עתירה של בעלי מבנים בלתי חוקיים שנבנו במרחב צור באהר במזרח ירושלים, סמוך לגדר ההפרדה, נגד ההחלטה להרוס אותם.

השופטים קבעו כי לנוכח פסיקת בית המשפט העליון בחודש יוני האחרון, לפיה לישראל סמכות לאכוף את איסור הבניה במקום, יש לדחות גם את העתירות המדוברות.

"השיקולים שהובילו לאישור הקלות לחלק מהמבנים בעתירות הקודמות אינם מתקיימים במבנים מושא עתירה זו. המדובר כאמור במבנים בסמיכות רבה לתוואי גדר הביטחון, בקו הראשון לגדר, עם שליטה טופוגרפית על תוואי הגדר, אשר הותרתם במקומם עלולה לפגוע באפקטיביות של גדר הביטחון ומימוש תכליותיה, כפי שפורט בהרחבה בפסק הדין העתירות הקודמות", כתב השופט מזוז.

לדבריו, "העותרים עשו דין לעצמם וביצעו עבודות בניה בניגוד לצו איסור הבניה, בעת שהצו כבר הופעל הלכה למעשה ובוצעו מכוחו פעולות אכיפה, כאשר חלק מהעבודות בוצע אף לאחר הגשת העתירה ובניגוד לצו הארעי שניתן בה, שהותנה בשמירת המצב הקיים".

השופט הוסיף וציין, "הודעות ההריסה מתייחסות להכשרות בניה ולמבנים בהליכי בניה ושאינם מאוכלסים. וכפי שהובהר לעיל, אין מדובר בהריסה של המבנים המקוריים, אלא רק של תוספות הבניה שנבנו על גביהם, ובבניה והכשרת שטח חדשות".