הרבנות הראשית תכיר ביהדות ביתא ישראל

ההחלטה התקבלה כבר לפני חודשיים וחצי לזכרו של הרב עובדיה יוסף וכאימוץ פסיקתו, אך לא פורסמה מחשש למתקפות מצד גורמים חרדיים.

ערוץ 7 , כ"ב בטבת תש"פ

מועצת הרבנות הראשית
מועצת הרבנות הראשית
צילום: דוברות הרבנות הראשית

מועצת הרבנות הראשית קיבלה החלטה היסטורית לפיה תאמץ את פסיקת הראשון לציון הרב עובדיה יוסף זצ"ל ותכיר ביהדותה של קהילת ביתא ישראל, כך פרסם בחדשות כאן 11 הכתב אוריה אלקיים.

את ההחלטה קיבלה המועצה לפני כחודשיים וחצי, בישיבה בביתו של הרב עובדיה יוסף במלאת שש שנים לפטירתו.

במהלך הישיבה ביקש הרב יהודה דרעי רבה של באר שבע לאמץ את הכרעתו ההלכתית של הרב עובדיה לפיה בני הקהילה האתיופית מביתא ישראל הם יהודים לכל דבר מבחינה הלכתית. ההצעה, כאמור, אושרה.

מסיבות שאינן ברורות, ההחלטה נשמרה מתחת לרדאר עד כה וייתכן שהסיבה לכך היא חשש מהתנגדות לה בקרב חוגים חרדים מסוימים.

גורמים ברבנות אמרו כי ההחלטה הזאת מבטלת פסק ישן משנות השמונים שהטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה ודרש מהם פעולות שונות לאישור יהדותם.

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה בתגובה כי "החלטת מועצת הרבנות הראשית לאמץ את פסיקתו של הרב עובדיה יוסף ולהכיר בבני העדה האתיופית מביתא ישראל כיהודים לכל דבר ועניין, מהווה התקדמות משמעותית של הרבנות בדרך לתיקון יחסיה עם היהודים יוצאי אתיופיה".

"העובדה שההחלטה הגיעה בעקבות גילויי גזענות במערכות שירותי הדת מוכיחה שביקורת ולחץ מבחוץ מועילים לתיקון עוולות ואנו שמחים על כך שיש קשב לכך בקרב מועצת הרבנות הראשית. אנו קוראים לרבנות לא להתמהמה ולוודא שההנחיה לבטל בדיקות יהדות על בסיס צבע עור מיושמת במלואה ולפעול במרץ כנגד כל גילוי גזענות במערכות שירותי הדת", נאמר בהודעת התנועה.

ארגון "עתים" מסר בתגובה:
"אנו מברכים על החלטת מועצת הרבנות הראשית שאימצה את פסיקתו של הרב עובדיה בנוגע להכרה ביהדותם של יוצאי אתיופיה, שהתפרסמה הערב, ומודים לאוריה אלקיים שלא מניח לנושא לרדת מסדר היום כדי להביא לתיקון בנושא זה. כ-47 שנים עברו מאז שפסק מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל באופן חד משמעי כי אין להטיל ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה, כאשר הוא מתבסס על מסורת פסיקה שהחלה בתקופת רבי דוד בן זמרא, מגדולי רבני מצרים במאה ה־16. בשנים האחרונות ליווינו וייצגנו מספר מקרים של אפליה ועוולות כנגד יוצאי אתיופיה, שקשורים לערעור על יהדותם ושנובעים, בין היתר, מהטלת ספק של הממסד הדתי בשייכותם לעם היהודי. זהו צעד חשוב במאבק ש"עתים" גאה להיות חלק ממנו, הדואג לקיבוץ הגלויות הישראלי, וליחס צודק כלפי מגוון הקהילות במדינת ישראל. אנו מצפים לאכיפת החלטה זו בפועל ואנו תקווה כי היא תהווה בסיס לתיקון היסטורי ולהפסקת האפליה כנגד קהילת יוצאי אתיופיה, קהילה יהודית עתיקה ומפוארת.״