אף חקלאי לא נשאר לבד

נתונים שאסף 'השומר החדש' בשנה באחרונה מציגים מגמה מדאיגה של מצב החקלאים בישראל. 70% מהחקלאים התמודדו השנה עם מקרי פשיעה חקלאית.

ערוץ 7 , כ"ב בטבת תש"פ

אף חקלאי לא נשאר לבד-ערוץ 7
בלעדיהם לא היינו שורדים
צילום: השומר החדש

מנתונים שאסף ארגון ''השומר החדש'' בשנה האחרונה עולה כי החקלאות בישראל נמצאת במשבר הגדול ביותר שידעה מאז שנות ה-80.

חקלאי ישראל עומדים בפני אתגר קיומי המאיים על המשך המפעל ההתיישבותי במדינת ישראל כשבכל המדינה נותרו רק 18,000 חקלאים בלבד והמספר ממשיך להצטמצם.

השנה קיבל הארגון מספר שיא של פניות מחקלאים, מתוכן הצליח לסייע לכ-450 חקלאים בלבד.
הסיוע כלל שמירות והפעלת מערך מתנדבים וצוותי שטח. 2,298 מתנדבים יצאו מדי לילה לשמור ב-64 מוקדי שמירה ב-7,251 משמרות. הפשיעה החקלאית בקרב משקים שלא מקבלים סיוע מהארגון גבוה פי 3 מאשר במשקים שמקבלים סיוע מהארגון.

כעת, החליט הארגון לצאת בקמפיין מימון המונים רחב היקף בפלטפורמת JGive שקורא לציבור הרחב לתמוך ולתרום כדי להגדיל דרמטית את כמות החקלאים המקבלים מענה וסיוע.

הארגון פונה לציבור בקריאה: "אם חשובה לכם הציונות, אם עתיד החקלאות מדאיג אתכם, אם אתם מאמינים שחייבים לשמור על החיבור לאדמה, אם אתם כמונו לא יכולים לדמיין את הנוף בלי החקלאות הישראלית – תמכו עכשיו ובואו לחזק את החקלאים".

יואל זילברמן, מנכ"ל ומייסד השומר החדש: "חקלאי ישראל הם אוצר לאומי. בשונה מכל מדינה מערבית אחרת חקלאי ישראל ניצבים כיום בפני אתגריים קיומיים אדירים של להיות או לחדול. בשעה קשה זו של החקלאים קיבלנו החלטה חברתית-לאומית, שעל אף חוסר היציבות הפוליטית ואופק חסר בהירות, לא נאפשר לאף חקלאי להיות לבד".

הסיוע שמגיש הארגון ומתנדביו מייצר שינוי משמעותי בחיי החקלאים. רבים מהם מספרים ומודים שלא היו שורדים לולא התגייסות הארגון לצידם.

שגב לב רן, חקלאי מלכיש: "השומר החדש עוזר לנו יום יום גם בעבודה חקלאית וגם בשמירה על השטחים הפתוחים. זה ארגון קריטי במדינת ישראל. בלי השומר החדש יתכן ולא יהיה לי דור המשך בחקלאות".