לראשונה ברעננה: יום עיון להכשרת מלווי משפחות אבלות

יועצים, פסיכולוגים, רבנים ואנשי חברא קדישא העניקו “תיבת כלים” למלווי משפחות הנפטרים לקראת ביצוע תפקידם.

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תש"פ

הכשרת מלווי משפחות אבלות
הכשרת מלווי משפחות אבלות
צילום: מועצה דתית רעננה

בבית המועצה הדתית ברעננה התקיים השבוע יום עיון ייחודי מסוגו להכשרת רבני קהילות כמלווי משפחות אבלות.

המועצה הדתית וה”חברה קדישא” ברעננה, בשיתוף בית המדרש “לשמה” להכשרת רבני קהילות הפועל בעיר, הקימו מיזם לליווי משפחות נפטרים שאינן משתייכות לקהילות בתי הכנסת בעיר וכשמתרחשת פטירת בן משפחה, הן אינן יודעות למי לפנות לקבל הדרכה ומה בעצם אמורים לעשות בתקופת האבלות.

הרב בנימין טבדי, ראש בית המדרש “לשמה”, הציג את התוכנית לליווי משפחות בפני יו”ר המועצה הדתית אריה פרידמן ויו”ר החברה קדישא מאיר קצין, ויחד הוחלט על הקצאת תקציב ויציאה לדרך.

אבן דרך ראשונה היא הכשרת רבני הקהילות הלומדים בבית המדרש “לשמה” לתפקיד מלווי משפחות אבלות. לצורך זה התקיים יום העיון שבמהלכו הוענקו למלווי המשפחות “תיבת כלים” שתאפשר להם לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר.

ליום העיון “גויסו” מיטב המרצים בתחום: הרב יעקב שוהם – יועץ חינוכי ופסיכותרפיסט בנושא “זיהוי מצבים נפשיים חריגים בתקופת האבלות”, רב העיר בת ים הרב יעקב רוז’ה – חבר מועצת הרבנות הראשית, רב חברה קדישא תל אביב ויו”ר ועד רבני זק”א בנושא “הלכות והליכות מהפטירה ועד הקבורה”, הרב רותם שניידר ממיזם “קשר של אמת” המפעילה פרויקט דומה בתל אביב שנתן ‘טיפים מהשטח’ בנושא “עצות מעשיות בפרויקט ליווי אבלים” והרב בנימין טבדי, ראש בית המדרש “לשמה” שהרצה בנושא “תהליכים רוחניים בתקופת האבלות.

יו"ר המועצה הדתית, אריה פרידמן: "בעת פטירת בן משפחה עוברים הקרובים לו תקופת כאב, ותחושת אובדן ובדידות. מנהגי ה'שבעה', אמירת 'קדיש יתום' ומערכת ההלכות והמנהגים מאפשרים למשפחה דרכי התמודדות ותמיכה. מטרת המיזם החדש הוא להגיע לאותם משפחות שאין להם קשר ישיר עם קהילות בתי הכנסת או עם מנהיגים רוחניים אך זקוקות ומעוניינות בתמיכה רוחנית.

''אני מאחל שלא נזדקק לשירותם של רבני הקהילות אותם אנו מכשירים לתפקיד אך מודע כי זו דרכו של עולם וכי כל משפחה תתמודד בסופו של דבר עם משבר מסוג זה", הוסיף פרידמן.