נפאל
נפאלצילום: רויטרס

קנגדרה טאפה מגאר, האיש הנמוך בעולם, מת ביום שישי האחרון בנפאל, בן 28 היה במותו.

גובהו של קנגדרה טאפה מגאר, היה 67 סנטימטרים בלבד, מה שזיכה אותו בתואר האיש הנמוך בעולם והביא לו פרסום באמצעות ספר השיאים של גינס.

מגאר ידע עליות ומורדות ביחסים שלו עם ספר השיאים של גינס: לפני עשר שנים, ביום הולדתו ה־ 18 , הוכתר מגאר על ידי גינס 'האיש הנמוך בעולם', אך בהמשך נשלל ממנו התואר כשאותר אדם שהיה נמוך ממנו, והתגורר גם הוא בנפאל, בדיוק כמו מגארה. הנפאלי השני, צ'נדרה בהדור דאנגי, התנשא לגובה של פחות מ־ 55 סנטימטרים וגנב את התואר. שנים אחדות לאחר מכן מת דאנגי, ומגאר שוב זכה בתואר הנכסף, אלא שאז התברר כי בפיליפינים חי אדם נמוך במעט מ־ 60 סנטי־ מטרים.

מגאר שמשקלו עמד על כשישה קילוגרמים בלבד, לא ויתר על התואר החשוב שהעניק לו פרסום ותהילה, והפעיל לחצים רבים על ספר השיאים של גינס, עד שאלו הסכימו לקבל את טענתו ולפצל את התואר לשניים. העובדה שהגמד הפיליפיני אינו מסוגל ללכת בכוחות עצמו בגלל בעיות רפואיות הנלוות לכך שגופו קטן כל כך, אפשרה לקבוע שני תארים 'האיש הנמוך בעולם' – תוארו של הגמד הפיליפיני ג'ונרי בלאווינג, ו'האיש הנמוך בעולם שמסוגל ללכת בכוחות עצמו' קנגדרה טאפה מגאר.

כשזכה בתואר הנכסף אמר: "אני לא איש קטן, אני גדול מאוד ואני אוכיח את זה". הוא השתתף בקמפיין פרסומי של ממשלת נפאל שניסתה לפתות את התיירים להגיע לבקר בארצה בין היתר בשל העובדה שהיא מחזיקה בניגודים משמעותיים ובשטחה שוכנים גם האיש הנמוך בעולם, וגם ההר הגבוה בעולם, האוורסט.

כמו כן נהג מגאר להופיע בפני קהלים שונים ברחבי העולם, והוא הביע תקוה שיום אחד יספיקו סכומי הכסף שהרוויח בהופעות אלו כדי לקנות בית למשפחתו.

ביום שישי האחרון מת מגאר בבית החולים בעיר פוקהארה בה התגורר, לאחר שסבל מדלקת ריאות שהסתבכה. בני משפחתו מספרים שהוא התאשפז פעמים רבות בגלל דלקת ריאות, אבל הפעם היא הכריעה אותו.

קרייג קלנדיי, חבר הצוות העורך את ספר השיאים של גינס, ספד בסוף השבוע למגאר, והביע צער עמוק על מותו. לדבריו: "זה מאתגר מאוד להתמודד עם העובדה שאתה בגובה של 67 סנטימטרים, שוקל ששה קילוגרמים בלבד, וחי בעולם שנועד לאנשים שגובהם פי שלושה משלך. אבל קנגדרה התמודד עם כל אלו בגבורה, והביא כבוד רב למשפחה שלו".

עם מותו של מגאר, עובר התואר שלו לבא אחריו בתואר, נינו רננדז מקולומביה, שמתנשא לגובה של קצת יותר מ־ 70 סנטימטרים.