הפורום לישראל ירוקה: כך נשרפים אזורי יהודה ושומרוןהפורום לישראל ירוקה

ארגון 'הפורום לישראל ירוקה' מתעד כבר תקופה ארוכה את שריפות הפסולת המתקיימות ברחבי יהודה ושומרון.

זאת בין אם מדובר בשריפות פסולת 'רגילות' או שריפות של פסולת אלקטרונית, בין אם באתרי פסולת מוכרים או במקום חדש, התיעוד מוביל לפניה לגורמים האחראיים ולניסיונות אכיפה נגד המפגע.

הארגון, שהוקם לפני תשע שנים במטרה לקדם את שמירת הסביבה במדינת ישראל, מתעד מפגעי סביבה שונים ברחבי המדינה. בין היתר מתעד הפורום מפגעים ביהודה ושומרון, הכוללים מחצבות פיראטיות, משחטות רכב לא חוקיות וכן שריפות פסולת.

כך לדוגמה תיעדו פעילי הפורום באזור הר חברון פעילות שלמה סביב שריפת פסולת אלקטרונית בכפרים פלסטיניים. מדובר בתופעה המתקיימת בעשור האחרון, בה מועברת הפסולת האלקטרונית מתוך ישראל אל הכפרים הסמוכים לחבל לכיש, שם היא נשרפת במטרה להפריד את המתכות היקרות מהפסולת ולמוכרן.

שריפת פסולת סמוך למעבר מכמש בבנימין
שריפת פסולת סמוך למעבר מכמש בבנימיןצילום: הפורום לישראל ירוקה

גם באזור השומרון תועדו שרפות, חלקן במקומות 'מוכרים' בהם מתקיימות שרפות מידי יום, כגון אתר שריפה ליד היישוב איתמר וכן ליד העיר אריאל. 'הפורום' מעביר את התיעוד לגורמי האכיפה ופועל משפטית על מנת להפסיק את הפגיעה בתושבי האזור, יהודים ופלסטיניים כאחד, ובסביבה.

גלעד אך, מנכ"ל 'הפורום לישראל ירוקה', מסר, "ההפקרות הסביבתית הקיימת ביו"ש גורמת סבל אדיר הן לאוכלוסייה היהודית והן לאוכלוסייה הפלסטינית. אנשים שאין להם פתרונות לפסולת שהם מייצרים פשוט שורפים אותה, ובכך גורמים נזק אדיר לכדור הארץ, למערכות האקולוגיות האזוריות וגם לשכנים שלהם".

לדברי אך, הפתרון יכול להגיע רק באמצעות אכיפה חזקה מצד אחד, ומצד שני הליכי תכנון עתידיים "שיפתחו פתרונות סביבתיים הגיוניים לטיפול בפסולת גם באיו"ש, כמו שקורה בשאר חלקי הארץ ובכל המדינות המפותחות. לצערנו מערכות האכיפה ביו"ש ובקרב בני מיעוטים במדינת ישראל לא פועלות בצורה מיטבית, לא בנוגע לאכיפה ולא בנוגע לתכנון עתידי של טיפול בכמויות הפסולת שנצברות, מה שגורם להידרדרות ולנזקים סביבתיים".

"אנחנו בפורום לישראל ירוקה מתעדים את המפגעים הללו, שמים אותם על השולחן ופועלים משפטית ופרלמנטרית כדי שהמדינה תיקח אחריות על המרחב הציבורי למען הדורות הבאים", הוסיף.