דרו ״בינסקי״ גולדברג בקראלה שבהודו
דרו ״בינסקי״ גולדברג בקראלה שבהודו צילום: באדיבות גולדברג

כשהיה בשנתו השלישית ללימודים בקולג׳, בילה דרו גולדברג סמסטר בלימודים בפראג. הנסיעה לבירת הרפובליקה הצ׳כית הייתה בסך הכול הפעם השנייה בה ביקר מחוץ לגבולות ארה״ב.

הפעם הראשונה הייתה כהשתתף בפרויקט תגלית, המעניק טיולי חינם לישראל ליהודים צעירים מהתפוצות.

הנסיעה לפראג שינתה את חייו של הסטודנט היהודי הצעיר. בחמשת החודשים בהם שהה שם ניסה לאזן בין השתתפות בשיעורי החובה לבין כמה שיותר טיולים ברחבי אירופה. הוא הספיק לבקר בתקופה קצרה זו בלפחות עשרים מדינות. ומאז הוא מכור.

כיום גולדברג משלים יעד שהציב לעצמו בהשראת הטיול ההוא בפראג — ביקור בכל אחת מ-193 המדינות החברות בארגון האומות המאוחדות. בעוד כמה חודשים בלבד, הצעיר בן ה-28 יגשים את מטרתו.

איך הוא הצליח לעשות זאת? גולדברג פשוט הפך את תחביב הטיולים שלו למקור פרנסה.

גולדברג, שמכנה את עצמו ברשת דרו בינסקי, מפרסם מדי יום סרטוני וידאו של הרפתקאותיו בעולם, ומרוויח בין 5000 ל-30,000 דולר בחודש מחסויות ומפרסומות.

הסרטונים שלו מגוונים: בין השאר הוא למד מה זה אומר לגור בצפון קוריאה, דן בסוגיות של גזע באפריקה ושוחח עם סורים שנמלטו מארצם בשל אימת המלחמה. לגולדברג יש ארבעה מיליון עוקבים בפייסבוק, באינסטגרם וביו-טיוב.

ואם זה לא מספיק, הוא גם מחזיק בשני שיאי גינס – על ביקור במספר שיא של אתרי מורשת העולם של אונסק"ו ביממה אחת (12) וגם על אריזת מזוודה בזמן שיא (35.59 שניות).

"בשמונה השנים האחרונות, לא נשארתי במקום אחד יותר משבועיים", סיפר גולדברג בריאיון שערך עם JTA בשיחת וידיאו ממנילה, שם הוא חולק דירה עם חברתו הפיליפינית דיאנה.

באביב הקרוב, גולדברג מתכוון לצאת לקטע האחרון במסעו בן שמונה השנים, ולבקר בחמש המדינות האחרונות שעוד נותרו ברשימה: גאנה, ערב הסעודית, אקוודור, ג'מייקה ופלאו. הוא ייקח אתו צוות צילום, ומקווה ליצור מהמסע סרט תעודה.

"זה ממש סוריאליסטי", הוא אמר. "הקדשתי שמונה שנים ליעד הזה". גולדברג גדל במשפחה יהודית בסקוטסדייל שבאריזונה. הוא היה חבר בבית הכנסת הרפורמי המקומי ״טמפל חי״, שם עלה גם למצוות.

לאחר שסיים תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ויסקונסין שבמדיסון, יצא גולדברג ללמד אנגלית בדרום קוריאה. במשך שנה וחצי הוא טיפח בלוג טיולים תיעד את מסעותיו ברחבי אסיה, וצבר עוד ועוד עוקבים.

בכל מדינה בה הוא מטייל, מקפיד גולדברג לבקר בקהילות יהודיות ולדבריו הטיולים עזרו לו להתחבר עוד יותר לזהותו היהודית. בפוסטים ובסרטונים שלו הוא שיתף את עוקביו בחייהם של יהודי אפגניסטאן, טורקמניסטן, אתיופיה והפיליפינים.

"אני מרגיש מחובר אל הדת מנקודת מבט גלובלית, כי באמת ביקרתי בבתי יהודים מכל העולם", הסביר.

לדבריו, הוא מתקבל יפה בכל מקום כאדם יהודי, אבל בכל זאת הוא נעזר בכך שהתפרסם בשם בינסקי, הכינוי שדבק בו בילדותו, משום שזה שם יהודי מובהק פחות מגולדברג.

"אני לא חושב שזה נורא כל כך להחזיק באלטר אגו, במיוחד כשאני מטייל במדינות כמו סוריה ולוב וכדומה", הוסיף ואמר. "במקומות כאלה, עדיף לא להיות גולדברג".

ומה שמסקרן אותו במיוחד זה ללמוד על יהדות באזורים נידחים בעולם, שם אין הרבה יהודים.

"באופן כללי, אני חושב שאני נמצא בעמדה מצוינת לקדם את היהדות במדינות מוסלמיות, ובקרב אנשים שאינם מכירים את הדת שלי", אמר גולדברג.

בדרך כלל, הוא מרגיש בטוח במסעותיו בעולם, אפילו בצפון קוריאה, שם הצטרף לטיול מאורגן כדרישת השלטונות. ועם זאת, הוא חווה כמה רגעים מפחידים, למשל כשנרדם לצלילי הפגזות במרחק של כמה קילומטרים מהמלון שלו בלוב, או כשהבין ששעה אחת בלבד הפרידה בינו לבין פיצוץ מכונית תופת בתימן. לאחרונה, כדי להיכנס לסוריה, הוא נאלץ לשקר ולומר שמעולם לא ביקר בישראל.

"נאלצתי להסתיר באתר שלי את כל הסרטונים שצילמתי בישראל", הוא סיפר.

ומה יקרה אחרי שיגשים בקרוב את היעד שקבע לעצמו ויבקר בכל מדינות העולם?

גולדברג לא מתכוון להפסיק לטייל, אבל הוא רוצה להקדיש את עצמו לתכנים ארוכים יותר, עם פחות תוכן פרסומי. הוא גם ממתין להצעה להנחות תוכנית טיולים נוסח אנתוני בורדיין המנוח, השף ומנחה הטלוויזיה הנודע שגולדברג מעריץ. "הכי מדליק זה לצרף אליי אנשים למסע, להעניק להם השראה וללמד אותם על העולם", הוא אמר. "זה סיפוק עצום בהרבה מאשר סתם לחוות את הדברים בעצמי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו