'חובה לבדוק את התיירים שמגיעים מסין'

הנגיף המסתורי בסין הדביק כבר כמעט 300 בני אדם. שרית שי, מדריכת טיולים בסין, מספרת על ההיסטריה וקוראת לבדוק תיירים שמגיעים משם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בטבת תש"פ

להיערך בנתב"ג
להיערך בנתב"ג
צילום: שמעון כהן

מספר בני אדם שנדבקו בנגיף המסתורי שהתפרץ בסין הולך ועולה. אדם אחד כבר נפטר מהמחלה. על המחלה וההתמודדות איתה במדינת הענק ושכנותיה שוחחנו עם שרית שי, מרצה ומדריכת טיולים בסין.

שי אמורה הייתה להיות בימים אלה בסין לצורך אירוע השקת ספר האיורים שלה הנסוב כולו על דמות העכבר, לקראת שנת העכבר הנפתח בימים הקרובים, לאחר שנת החזיר.

לקראת אירוע ההשקה הדפיסה מאה ספרים על מנת להפיץ, ואולם מאחר ולא היה לה מקום לשכן בו את מוקה, החתולה בת ה-20 שלה, היא החליטה לעכב מעט את הטיסה לסין, וכך היא מוצאת את עצמה בתחושה שאמנם היא זו שרצתה לשמור על החתולה, אך יתכן והחתולה היא ששמרה על חייה שלה מהנגיף המסתורי.

שי מציינת כי אמנם הפרסומים על המתרחש בסין החלו רק באחרונה, אך היא כבר עוקבת אחר תעלומת הנגיף עוד הרבה קודם לכן. "אנחנו יודעים על הסיפור הזה כבר חודש. כבר אמרו שיש משהו מסתורי בסין. החבר'ה אמרו שזו סתם פאניקה, אבל כבר יש כמעט 300 חולים. בשנחאי יש שבעה חולים, אחד מהם ילד. המצב לא נעים, הולכים עם מסכות ומחירי המסכות עולים".

"הכול התחיל בעיר וואהן. שם יש שוק של חיות, חזירים קיפודים חולקות ארנבים כלבים ועוד", אומרת שי ומספרת כי אישה וואהן הגיעה לשנחאי והיא ככל הנראה זו שהעבירה איתה את המחלה לעיר הגדולה שם חיים 25 מיליון בני אדם ומהירות ההדבקה היא פי מאה ממקומות אחרים צפופים פחות.

"כל עוד ה-FDA לא אמרו כלום אז בסדר, אבל אחרי שהם מזהירים זה כבר סיפור אחר" היא אומרת וקוראת לרשויות בישראל להיערך ולהתגונן מגל תיירות סינית שפוקד את הארץ. שי מספרת על האופן בו נערכות בדיקות בשדות התעופה בסין כאשר כל נוסע עובר בדיקה ביושבו במטוס. "המון תיירים סינים מגיעים לישראל כי הם מחפשים מקומות חדשים להגיע אליהם. אנחנו יודעים מתי התיירים הסינים מגיעים לישראל וזו חובה לבדוק. אם סיני אחד מגיע לכאן...".

הנגיף, כפי שפורסם, עובר במגע מאדם לאדם והמשמעות היא פוטנציאל הידבקות אדיר לנוכח מאות האלפים הפוקדים את הרכבות ברחבי מדינת הענק, בעיקר בתקופת החגים שתחל בשבוע הבא. "יש לי לקוחות שמתכננים ביקור בסין לחודש מרץ ואמרתי להם שייקחו בחשבון שאמנם כרגע אנחנו לא מבטלים אבל נחכה כדי לראות מה יקרה. אולי בעוד שבוע זה יעלם, אבל הבעיה היא שבעוד שבוע זה שיא החגים. מדובר במאות מיליונים שנוסעים ברכבות ואם המחלה תופסת תאוצה לא ברור אם אפשר יהיה לעצור אותה".

בדבריה מספרת עוד שי כי הצעירים בערים הגדולים יוצאים לביקור במשפחותיהם בכפרים כחלק מחג בית האב שבו המשפחות מתכנסות מכל רחבי המדינה אל הבית בו גדלו, והמנהג הזה יכול להפוך את הערים הגדולות למוקד פיזור הנגיף על ידי הצעירים.

עם זאת היא מזכירה את האופי הממושמע של הסינים שבתוך פרק זמן קצר ביותר, תקופה של ימים, חונכו למיחזור, וכך ניתן גם לתת הנחיות זהירות ממשלתיות. "במצב מסוכן אני סומכת עליהם שידעו לעצור את זה. ממשלת סין מסוגלת לסגור את שדות התעופה. אנשים בסין ממושמעים", אבל לדברי הישראלית זה עלול להיות סיפור אחר. "יש בסין קבוצות של ישראלים, ויש מי שעושים מזה צחוק אבל זה לא נכון. חייבים לקחת מקדם הגנה. חייבים לבדוק מטוסים שמגיעים מסין. אני מעדיפה להיות עם פאניקה ולהזהיר את הקרובים אליי, ולחיות קצת יותר. מי שלא חייב לנסוע לסין שלא ייסע".