עתירת 'כשר ופתוח בשבת' - סיבוב שני

בג"ץ מחק את העתירה המקורית עקב הכרעת מועצת הרבנות הראשית בערר שהגיש בעל מסעדת 'באב אל-ימן', אך כעת הוא נערך להגשת העתירה מחדש.

ערוץ 7 , כ"ד בטבת תש"פ

מסעדת באב אל ימן
מסעדת באב אל ימן
צילום: יהונתן ודעי

בעליה של מסעדת "באב אל ימן", הפתוחה בשבת אך מקפידה על קיום הלכות הכשרות, ביצע צעד ראשון בדרך להגשת עתירה מחודשת נגד הרבנות הראשית והחלטתה שלא להעניק לו תעודת כשרות.

בא כוחו של העותר, עו"ד אלעד לוביץ׳ מתנועת נאמני תורה ועבודה, שלח מכתב למזכיר מועצת הרבנות הראשית, בו הוא קורא למועצת הרבנות לשקול מחדש את החלטתה שלא לתת תעודת כשרות למסעדה הפתוחה בשבת ללא חילול שבת.

"ביום כ"ח סיון תשע"ט... קיימה ועדת הכשרות שמטעם מועצת הרבנות הראשית לישראל דיון בערר שהגיש מרשי, מר יהונתן ודעי, באשר לסירובה של הרבנות המקומית ירושלים להעניק תעודת הכשר למסעדת ׳באב אל ימן׳ שבבעלותו", כתב לוביץ'.

"נזכיר כי מסעדת 'באב אל ימן' פותחת את שעריה לסועדים בשבת, אך כל מלאכת הבישול נעשית קודם השבת. הפעלת המקום בשבת מתבצעת ללא חילול שבת ובכלל זה אין קבלת תשלום במהלך השבת אלא רק לפניה או לאחריה. המטבח מנוהל בשבת במתכונת דומה לזו של מטבח מלון כשר. בהינתן מצב זה, ביקש מרשי לקבל תעודת כשרות מהרבנות", הוסיף.

לדבריו, "החלטת מועצת הרבנות הראשית קבעה 'כי לא ניתן לאפשר למסעדות המחזיקות בתעודת הכשר לפעול בשבת, גם לא במתכונת בית מלון'".

"ביום י"א טבת תש"ף... התקיים דיון בבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בעתירתו של מרשי נגד החלטת הרבנות שלא ליתן תעודת כשרות לבית העסק שבבעלותו, וכן נגד ההחלטה של מועצת הרבנות הראשית... בה קבעה המועצה כי 'אנו מורים לרבנים נותני הכשרות לא להעניק את תעודות הכשרות למקומות'. בדיון הנ"ל קבע בית המשפט שהיות שמועצת הרבנות הראשית קיימה דיון בערר ופרסמה החלטתה (לאחר למעלה מ-200 יום מהגשת הערר, על אף שהחוק מחייב החלטה תוך 100 יום), יש צורך בהגשת עתירה חדשה ומעודכנת כדי לדון בתיק. בהתאם לנסיבות האמורות, בית המשפט פסק הוצאות לטובת העותר", ציין לוביץ.

"לא אצה לו הדרך למרשי לעתור בשנית לבית המשפט, והוא מעוניין להביא פעם נוספת את הסוגיה לפתחהשל מועצת הרבנות הראשית. אנו סבורים שההחלטה... מעלה בעיות משפטיות חמורות, ומציעים למועצת הרבנות הראשית לשקול אותה מחדש... ההבחנה שמקיימת הרבנות הראשית בין בתי מלון, מסעדות ומסעדות בנתב"ג – מעלה תהיות באשר לשיקולים המנחים את ההחלטה ליתן או לסרב ליתן כשרות... אנו שבים ומבקשים ממועצת הרבנות הראשית לשקול מחדש את הסוגייה ולגבש מדיניות אחידה, בלתי מפלה, שתאפשר מתן תעודות כשרות לעסקים המעוניינים לפתוח שעריהם בשבת תוך התחייבותם לשמירת השבת ושמירת הלכות הכשרות...", חתם עורך הדין את פנייתו.