"משפט ההדחה" של טראמפ נפתח בסנאט

להליך אין כל סיכוי להסתיים בהדחת הנשיא, אולם הדמוקרטים ינסו לגרום לו להימשך זמן רב על מנת לייצר לטראמפ נזק בשנת הבחירות.

ערוץ 7 , כ"ד בטבת תש"פ

הסנאט האמריקני החל הערב (שלישי) את הדיון במה שמוגדר "משפט ההדחה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, זאת לאחר שהבית התחתון אישר לפני מספר שבועות את פתיחת ההליך.

הסיכוי שההליך יסתיים בהדחתו של טראמפ מהכהונה למעשה איננו קיים, ולכן הדמוקרטים ינסו בעיקר לגרום להליך להימשך זמן רב ככל הניתן על מנת לייצר לטראמפ נזק אלקטורלי שיפגע בו בבחירות שתתקיימנה בסוף השנה האזרחית.

הסיבה לכך שההליך צפוי להסתיים בלא כלום היא העובדה שלצורך הדחת הנשיא נדרש רוב של 67 סנאטורים, בעוד בסנאט מכהנים 48 סנאטורים דמוקרטים בלבד, ו-52 סנאטורים רפובליקנים, שעד כה איש מהם לא הודיע שבכוונתו לתמוך בהדחה.

לטענת הדמוקרטים המהווים רוב בבית הנבחרים, טראמפ השתמש בסמכותו כנשיא כדי להשפיע על אוקראינה שתפתח מחדש את החקירה שנסגרה כנגד חברת הגז 'בוריסמה', בה מעורב גם בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן.

הדמוקרטים טוענים כי טראמפ ביקש לפתוח את החקירה מחדש, על מנת להביך ואולי אפילו להפליל לא רק את האנטר ביידן החבר במועצת המנהלים של 'בוריסמה', אלא גם את אביו, ג'ו ביידן, שהודה בעבר כי התערב בנושא, וגרם לאוקראינים לסגור את החקירה כנגד החברה.

ביידן טוען להגנתו כי פעל ממניעים לאומיים, וביקש לסגור חקירה שהתנהלה כנגד חברה אוקראינית בה מושקע כסף אמריקאי רב.

לטענתו, לעובדת היות בנו חבר במועצת המנהלים בחברה לא היתה כל השפעה על מעשיו, משום שבנו נכנס לחברה רק לאחר התקופה שבה בוצעו בחברה העבירות לכאורה, שבגינן התנהלה החקירה מלכתחילה. טראמפ מצדו טוען כי ביקש מנשיא אוקראינה לחדש את החקירה נגד החברה, אך לא עשה זאת תוך ניצול סמכות לרעה.