הנגיף המסתורי הגיע לארה"ב

העובדה שהנגיף עובר מאדם לאדם מדאיגה משום שהמשמעות היא שכל חולה שלקה במחלה, עלול להדביק רבים אחרים בסביבתו

מיכל לוי , כ"ה בטבת תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: רויטרס

הנגיף המסתורי שהתפרץ בסין ומכה בה בעוצמה רבה בימים האחרונים, הגיע אתמול לראשונה גם לארה"ב, לאחר שיום קודם לכן אותרו חולים שנדבקו בו גם בקוריאה הדרומית, ביפן ובתאילנד.

בסין עצמה הגיע מספר הנדבקים ליותר מ־300 , ומתוכם מתו שישה בני אדם. יום קודם לכן עמד מספר המתים על שלושה בלבד, ואתמול מתו שלושה נוספים.

הנגיף זוהה כתת־זן חדש ממשפחת ה'קרונה'. זהו תת הזן השביעי של המשפחה, והוא לא היה מוכר עד כה. אחד מששת תתי הזנים שכן היו מוכרים היה נגיף ה'סארס' שהתפרץ גם הוא בסין וגרם למותם של כ־ 800 בני אדם, לפני כ־ 18 שנה. מומחים בסין ומחוצה לה מעריכים בזהירות רבה כי הנגיף החדש קטלני הרבה פחות מה'סארס', אבל נראה שמוקדם מדי לקבוע זאת באופן ודאי.

אתמול קבע מדען בכיר בסין, כי הנגיף עובר בהדבקה מאדם לאדם. זאת, לאחר ש־ 16 אנשי צוות רפואי נדבקו בנגיף, לאחר שטיפלו בחולה שאושפז בבית החולים בו הם עובדים. עד אתמול לא ידעו המומחים לומר בוודאות שהנגיף עובר מאדם לאדם, והיתה סברה שלפיה כל החולים נדבקו מחיות שלקו במחלה.

העובדה שהנגיף עובר מאדם לאדם מדאיגה מאוד את המומחים בסין וברחבי העולם, משום שהמשמעות היא שכל חולה שלקה במחלה, עלול להדביק רבים אחרים בסביבתו.

הבשורה הזאת הכתה בסין שנערכת בימים אלו לקראת החגיגות לרגל תחילת השנה לפי לוח השנה הסיני המסורתי. בתקופה זו של השנה נוסעים מיליוני סינים לביקורים אצל קרובי משפחה, והחשש הוא שבכך הם יגבירו את קצב ההדבקה ויגרמו להתפרצות המונית. כיום עיקר ההתפרצות היא בעיר וואהן שבה התגלה הנגיף לראשונה, אבל מקרים אחדים כבר התגלו גם במחוזות אחרים, והחשש הוא שהחגיגות המסורתיות והביקורים אצל קרובים משפחה בכל רחבי המדינה הענקית, יפיצו את הנגיף לכל עבר.

עוד דווח אתמול, כי קוריאה הצפונית החולקת גבול משותף עם סין, החליטה לסגור את הגבול לכניסתם של אזרחים זרים, מחשש שהנגיף יכה בשטחה. זאת, לאחר ששכנתה מדרום, קוריאה הדרומית, דיווחה על מקרה של 'קורונה' שהתגלה בשטחה, באדם שהגיע מביקור בסין.

ארה"ב שהיתה אחת המדינות הראשונות לבצע בדיקות בשדות התעופה מחשש להגעת חולים מסין, הודיעה אתמול גם היא על חולה ראשון שאותר בשטחה.

מדובר באדם שהגיע מסין והתברר כחולה ב'קורונה', בבדיקות שנערכו לו בעיר סיאטל שבמדינת וושינגטון.

אחת החידות שמעסיקות כעת את המומחים שעוקבים בדריכות אחר המתחולל בסין זו השאלה אם הריבוי המהיר במספר הנדבקים ביומיים האחרונים, מעיד על כך שהנגיף החל לעבור מאדם לאדם בגלי הדבקה מתרחבים והולכים, או שמדובר בזיהוי של חולים שלקו בנגיף עוד קודם לכן, ורק עכשיו, בגלל המודעות הגוברת, פנו להיבדק והתברר כי הם לוקים במחלה.

תסמיני המחלה החדשה מגוונים, ומתגלים ברמות שונות אצל החולים. בחלק מהמקרים מדובר בתחלואה קשה מאוד ואפילו במקרי מוות, אבל ברוב המקרים מדובר בתחלואה קשה, וחלק מהחולים מדווחים על תסמינים קלים בלבד.