נחתם הסכם אימוץ עם רוסיה ללא להט"בים

השר זאב אלקין חתם עם מקביליו הרוסים על הסכמי שיתוף פעולה בין המדינות. הסכם האימוץ לא יאפשר לזוגות להט"בים לאמץ ילדים.

ערוץ 7 , כ"ה בטבת תש"פ

מצעד הלהט"ב
מצעד הלהט"ב
צילום: ISTOCK

הסכם האימוץ בין ישראל לרוסיה נחתם היום (רביעי) אחרי כמעט עשור של דיונים.

ההסכם לא יאפשר לזוגות להט"בים לאמץ ילדים, שכן נקבע בו שהאימוץ יהיה על פי החוק המקומי (כפי שנהוג בישראל), אך גם לפי החוק הרוסי כיום (שתוקן ב-2014) שלפיו זוגות להט"בים אינם יכולים לאמץ ילדים מרוסיה.

עד כה הרוסים אפשרו אימוץ מצד ישראלים, אך לא היה הסכם רשמי. מכיוון שכך, הרוסים היו יכולים להפסיק את האישור לאימוץ - כפי שעשו מול מדינות נוספות.

ההסכם דן בהרחבה בשאלה אילו גופים יוכלו לעסוק באימוץ, ובנושא הבטחת שלום הילדים. ‏בגיבוש ההסכם עסקו בשנים האחרונות משרד העבודה והרווחה, משרד החוץ ומשרד המשפטים.

את מעמד החתימה הוביל יו"ר הוועדה הבין ממשלתית ישראל-רוסיה, השר זאב אלקין. הוא נפגש עם המשלחת הרוסית שהגיעה לארץ לקראת ביקורו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בפורום השואה הבין-לאומי מחר ביד ושם.

המשלחת הרוסית הבכירה כללה את השגריר הרוסי בישראל, ובכירים מהממשל הרוסי ובהם סגן שר החוץ, סגן שר הכלכלה, סגן שר החינוך, סגן שר העבודה ורווחה, סגן ראש קרן הפנסיה וסגן ראש המכס.

השר אלקין ציין כי הדיונים לגבי ההסכם נמשכו במשך כעשור והוסיף כי במהלך הפגישה נחתם גם פרוטוקול שיתוף הפעולה בין משרדי החוץ של שתי המדינות. "בפגישה נידונו סוגיות רבות במערכת היחסים בין שתי המדינות, בהן סוגיות שיתוף פעולה כלכלי והיקף הסחר בין המדינות וקידום הסכם אזור סחר חופשי", הוסיף השר אלקין.

"במהלך הפגישה השר אלקין עדכן את הנציגות הרוסית על מספר צעדים והחלטות ישראליות במספר סוגיות הקשורות לנכסי הכנסייה הרוסית בישראל ודרכי ניהולם, בעקבות הדיאלוג שנוהל בנושא זה בחודשים האחרונים בין ישראל לרוסיה", נמסר.