ארכיון
ארכיוןיד לאחים

נשים יהודיות שחולצו ממערכות קשרים עם גברים ערבים סופגות מתקפות לא פשוטות ברשת, ותחושתן, כך מספרת שורי קוסטליץ, אחראית פרויקטים ב'יד לאחים', היא ריחוק קשה במקום קירוב.

"אנחנו רואים מולנו נשים גיבורות שקמו ממצב מורכב וקשה, יצאו מאפילה לאורה ורוצות לחזור לעם היהודי כדי להיות איתנו, הן מספרות מה שעבר עליהם וחוטפות מטחי אש. אנשים דתיים שידם קלה על ההדק מרגישים בנוח לשלח לשונות של אש בבנות הללו".

לדבריה הבנות עצמן מספרות על התחושות הקשות לנוכח המתקפות והמילים הקשות שנאמרות להן גם בעל פה. "אנשים אומרים דברי בנוסח 'מגיע לה', 'הלכה עם האויב', אבל מהניסיון שלנו אנחנו יודעים שלא סתם בחורה מחליטה החלטה כזו? זה בא על רקע קשיים, נידוי חברתי, פגיעות במשפחה או מגברים יהודים ועוד. זו הסיבה שאנחנו מציעים לבנות הללו טיפול כי יש שורש וסיבה לקשרים הללו".

קוסטליץ מוסיפה ומספרת: "אני שומעת סיפור חיים של בנות וזה נראה שהחיים עם הערבים היו לה "תותים" לעומת מה שהן עברו קודם לכן".

על אחת הדוגמאות היא מספרת: "העלינו לפייסבוק בחורה שמודה על הפעילות שלנו בסרטון שהעלינו למסיבת חנוכה. מדובר בבחורה שהייתה חיה בכפר ברש"פ, היא קמה ועזבה ומתמודדת עם דברים לא פשוטים, עזבה את המוכר והנוח אל הלא ידוע וקיבלה טוקבקים שהייתי בהלם. בנות אמרו לי תראי איך אנשים מגיבים ומדברים". הבנות עצמן מגיבות בפגיעה קשה: "היא התקשרה אליי ואמרה לי 'מה הם יודעים מה עברתי', 'למה הם מחלישים אותי'. 'הם צריכים לתת לי כוח'. כשאדם יושב וכותב טוקבק קטלני הוא יכול להחזיר אותה הרבה צעדים אחורה ולך תדע מה יהיה איתה ועם הילדים שלה".

"הן רואות את הטוקבקים ואומרות מי יקבל אותנו חזרה. כעם רחום אנחנו חייבים לחשוב איך מקבלים אותן חזרה. לפעמים זה מונע מבנות לצאת והן מעדיפות להישאר שם", אומרת קוסטליץ ומספרת על "נכדה שחילצנו אחרי שהסבתא התחתנה עם ערבי וחשבה שאין לה לאן לחזור. כך נולדו לה 45 צאצאים. אם המשפחה הייתה מכילה ומקבלת וכך גם הסביבה היו אלפי יהודים חוזרים אלינו מהרשות הפלשתינאית".

ואולי נכון פשוט למנוע את אופציית התגובות מכתבות המדווחות על בנות שכאלה? קוסטליץ לא עוסקת בתחום הטכני אך סבורה שראוי היה שתהיינה תגובות, אבל בדיוק בכיוון ההפוך. "הייתי מצפה מהעם שלנו לחזק ולתת כוחות, לתת הזדמנות ולגדל בן אדם, לרומם, לנסות להבין שיש דברים מתחת לפני השטח ולהסתכל בצורה חיובית".