לא להיות זחוחים מול הנגיף הסיני

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית: יש עדיין שאלות סביב מנגנון ההדבקה של הנגיף הסיני. להיערך, ולאבחן בשיקול דעת

שמעון כהן , כ"ה בטבת תש"פ

בדיקות וחיטוי בדרום קוריאה
בדיקות וחיטוי בדרום קוריאה
צילום: רויטרס

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, פרופ' חגי לוין, איש בית הספר לבריאות הציבור בהדסה והאוניברסיטה העברית והדסה, מתייחס בראיון לערוץ 7 למחלה הנגיפית הסינית החדשה שמפתיעה את העולם.

בראשית דבריו מזכיר פרופ' לוין כי המחלה אינה נמצאת רק בסין אלא השורה ארוכה של מדינות ומקרה אחד אף הגיע לארה"ב. "אמנם מדובר בנגיף חדש ולא ידוע, אבל הוא שייך למשפחת הקורונה-וירוס המוכרת היטב. אלו וירוסים שעוברים מבעלי חיים לבני אדם, כמו בנגיף שהגיע לפני שנים אחדות מגמלים, אבל לאחר מכן חלקם מפתחים יכולת לעבור מאדם לאדם, ולכן אנחנו חוששים שהם יכולים לגרום להתפרצות של מחלה חדשה".

"במקרה הזה אנחנו בתחילתו של הדיווח. עוד לא ברורה לחלוטין מידת הקטלניות והמידבקות, אבל ברור שיש מידה מסוימת של הידבקות וקטלניות כשאנחנו רואים שכשני אחוזים מהמקרים נפטרו", אומר פרופ' לוין.
על הספקות שעוד נחקרים סביב הנגיף הוא מוסיף: "אנחנו מבינים שבמקור הוא מגיע מבעלי חיים והראשונים שנבדקו היו במגע עם בעלי חיים, אבל יש מקרים שלא הייתה ידועה חשיפה לבעלי חיים, ולכן סביר להניח שההדבקה הייתה מאדם לאדם. בינתיים לא ברור לגמרי מנגנון ההעברה. כעת חסר מידע מדויק על מנגנון ההעברה, כי אם המנגנון הוא כזה שיקשה על הנגיף לעבור וההעברה תהיה מועטה סביר שנשתלט על ההתפרצות. אם ההעברה היא בקלות יחסית אז עלול להיות מצב שבו הנגיף יתפשט עוד ועוד ונראה עוד מקרים בעולם. לכן צריך להיערך היטב, לחקור ולאסוף מידע מדויק ככל האפשר על הנדבקים ועל אלה שלא נדבקו ולזהות את הנגיף. כך זה בכל העולם וכך גם בישראל. לא להיות זחוחים ולוודא במקרה שמגיעים מקרים לישראל לפתח תשתית מעבדתית ולעקוב אחר הדיווחים בעולם ובארץ".

על הדרישה להציב מעבדת בדיקה בנתב"ג על מנת לבדוק תיירים ממדינות נגועות, אומר פרופ' לוין כי יש "לנהוג בצורה שקולה וזהירה ולא לבצע צעדים שנועדו להרגעת הבהלה הציבורית, למרות שגם זה חשוב, אלא כאלה שיכולים למנוע העברה. ביקורת בשדה התעופה זה לאו דווקא האמצעי היעיל. חשוב לעדכן הנחיות לצוותי הבריאות והרפואה. אני משוכנע שבמשרד הבריאות יש אנשים חכמים ששוקלים את התגובה הנכונה".

על זאת מוסיף לוין ומדגיש כי המקרה הנוכחי "ממחיש את הצורך ברפואה מונעת, במעבדות במרכז לבקרת מחלות ועוד. זה מעין מקרה מבחן".

על תסמיני המחלה אומר לוין כי "התסמינים דומים לסארס שהיה לפני למעלה מ-15 שנה, תחלואה נשימתית, שיעול, חום, סיבוכים של אי ספיקה נשימתית וכיוצא באלה, אבל אולי יהיו גם תסמינים לא אופייניים וסיבוכים לא אופייניים".

"ארגון הבריאות העולמי הוציא הנחיות לציבור הרחב ואותם כללים אוניברסאליים שמגנים עלינו משפעת ומחלות דומות אחרות תקפים גם כאן. צריך להקפיד להשתעל לשקע המרפק, לשטוף ידיים במים וסבון, בוודאי אם נוסעים לסין ומקומות שדווחו לגביהם חולים, ולהימנע ממגע הדוק עם אנשים חולים ומשתעלים ומצוננים. זה כלל נכון תמיד. לא תמיד אנחנו מקפידים על בידוד חולים. כרגע עוד אין הגבלות מסחר וטיסה עם סין ומדינות אחרות", הוא מעיר.

על הסיבה שדווקא בסין התפרצה המחלה אומר פרופ' לוין כי העיר בה התפרצה המחלה, וואהן, נמצאת בצומת מרכזי ומאחר ואנחנו לקראת ראש השנה הסיני הדבר יכול לגרום להעברת המחלה. "בסין יש צפיפות רבה ומגע הדוק בין בני אדם לבעלי חיים, בעיקר בשוק של מזון מהים".