אורית מסמי
אורית מסמיצילום: סמדר כפרי-סטודיו לצילום פרוטרט

תנועת הנשים "אמונה" הכריזה על נשות השנה המייצגות את המודל לאשת החיל של הציבור הדתי לאומי בישראל.

השנה לראשונה נבחרו שתי נשים: אורית מסמי המכהנת כמ"מ מנכ"ל פורום חברות קדישא בישראל, ומיטל בנשק, פעילה חברתית, סמנכ"לית קרן 'בריאה' שנועדה לשפר את השירות, הנגישות והטיפול שנשים מקבלות במערכת הבריאות.

מסמי, בת 50 מכפר סבא, נשואה ואם ל-4 ילדים, נחשבת לאישה הבכירה ביותר בתחום הקבורה בישראל. הגוף בראשו היא עומדת משמש כארגון גג ל-600 חברות קדישא בישראל. חברות הקדישא מתמודדות עם שלל בעיות בתחום הרגולציה, מצוקת שטחי קרקעות לקבורה, משברים ובעיקר בעיית תדמית.

את הקריירה המקצועית שלה בחברה קדישא, החלה לפני 30 שנה כרשמת הלוויות בחברה קדישא בכפר סבא ומאז התקדמה בהדרגתיות עד שהגיעה לתפקיד סמנכ"ל הפורום. לאחרונה מונתה למ"מ מנכ"ל הפורום. במהלך השנים מסמי יזמה והובילה עשרות רפורמות בתחום הקבורה שהשפיעו על משפחות רבות בשעתן הקשה ביותר.

במסגרת תפקידה הובילה מסמי שורה של פעולות כמו הקמת מוקד מידע למשפחת הנפטר הפועל 24/7 ומטרתו ללוות את המשפחות ולתמוך בהן בתוך תהליך הפרידה מיקירם, מכללה מקצועית למקצועות הקבורה, מערכת ניווט בבתי העלמין ועוד .

''הבחירה בי נותנת גושפקנא למהלך שהובלתי בשנים האחרונות יחד עם מנכ"לי חברות קדישא בכל הנגע לשיפור השירות", אמרה. ''אנשים נתקלים בחברות הקדישא ברגעים הקשים להם ביותר, ולכן חרטנו על דגלנו את הניסיון להקל עליהם ככל יכולתנו. אני חושבת של העוסקים בקבורה בישראל הם אנשי חסד של אמת שעושים יום וליל על מנת לאפשר לכל אדם לבחור את הקבורה הראויה ליקירו כל עוד היא במסגרת ההלכה היהודית".

מיטל בנשק
מיטל בנשקצילום: באדיבות המשפחה

מיטל בנשק, נשואה ליהושע ואמא ל-4 ילדים, מתגוררת במעלה אדומים. בנשק היא פעילה חברתית, סמנכ"לית קרן 'בריאה' שנועדה לשפר את השירות, הנגישות והטיפול שנשים מקבלות במערכת הבריאות.

בנשק מוכרת גם בעולם האקטיביזם הפוליטי, היתה חברה בועדת ההיגוי של פורום הנשים של הבית היהודי ועבדה עם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד וח"כ שולי מועלם רפאלי לקידום סוגיות חברתיות.

בין השאר, בנשק קידמה את המאבק בזנות ואת החוק להפללת לקוחות זנות. היא מייסדת ומנהלת שותפה של קואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות ושל קבוצת הפייסבוק המפורסמת "פמיניסטיות הלכתיות" בה חברות למעלה מ-10,000 נשים. בעבר ניהלה בנשק את 'קדמה', ארגון סטודנטים מארה"ב שמקדם אקטיביזם בקהילה.

"התרגשתי מאוד לשמוע את תוצאות בחירת הקהל של תנועת האישה הדתית אמונה", סיפרה. ''העשייה החברתית שאני מקדמת היא חלק אימננטי מהזהות שלי כאישה ציונית דתית. עומדת לנגד עיני תמיד החובה להאיר פינות אפלות ולקדם תיקון ללא מורא מתוך הבנה שיש לנו את הכח לשנות ולהשפיע על פניה של המדינה שלנו. תודה גדולה לליאורה מינקה, מנכ"לית אמונה, לתנועת אמונה על ההכרה והתמיכה ולכל הנשים שבחרו בי. זו רוח גבית עוצמתית מבחינתי להמשך עשייה משמעותית של תיקון עולם. תודה".

ליאורה מינקה, יו"ר אמונה, סיכמה: "השנה הגיעו עשרות מועמדות הן לוועדה והן בבחירת הציבור. בחירתה של אורית מסמי היא בראש ובראשונה אות מופת לאישה בסביבה הכי גברית שיש בארץ, והבחירה במיטל היא כאות מופת למלחמה היום יומית, הסיזיפית והקשה של מיגור הזנות וסחר הנשים בישראל. מרגש ביותר לראות את רחשי לב הציבור שמוקיר פעילויות ציבוריות חשובות ומעלה על נס את נשות החיל המודרניות. אשת חיל מי ימצא? אנחנו מצאנו השנה שתיים. מדובר בשתי נשים יוצאות מגדר הרגיל שכל אחת מהן פורצת דרך ומנפצת את תקרת הזכוכית. נשים מסוגן הן מודל ההשראה לנשים הדתיות ולציונות הדתית כולה".