בג"ץ מחק את עתירתו של ליברמן נגד בדיקות גנטיות בבתי הדין הרבניים

בג"ץ מחק את עתירת ח"כ אביגדור ליברמן נגד ביצוע בדיקות גנטיות ובירורי יהדות בבתי הדין הרבניים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בטבת תש"פ

בדיקת מעבדה
בדיקת מעבדה
צילום: ISTOCK

שופטי בג"ץ מחקו היום (רביעי) את העתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) נגד בתי הדין הרבניים, בטענה שהם מחייבים לערוך בדיקות גנטיות ובירורי יהדות לאנשים שאינם צד לדיון.

השופט נעם סולברג כתב בפסק הדין כי הוא אינו מוצא פגם בהצגת האפשרויות לפני המבקש, לידיעתו ולבחירתו, לערוך בדיקה גנטית שתסייע בבירור היהדות.

עוד הוסיף השופט סולברג כי עובדתית, רק במקרים בודדים בלבד נעשתה פנייה לנשיא בית הדין הרבני הגדול לאישור ביצוע בדיקה גנטית, כי 97% מהבקשות לבירורי יהדות אושרו ללא כל בדיקה נוספת והדברים "לא כצעקתה".

בסיום דבריו כתב השופט סולברג כי "מוטב להותיר לבית הדין גמישות בהפעלת שיקול דעת בהתאם לדין, להלכה, ולראיות".

סולברג דחה את הצעת חבריו להרכב לקבוע כללים כתובים שאין בהם בהכרח פתרון לכל תרחיש אפשרי שיבוא בשערי בית הדין. "על הדיינים לעשות כחכמתם, בשׂום שכל וברגישות, כנדרש בנסיבותיו של כל עניין העומד על הפרק", סיים השופט סולברג.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיב לדחיית העתירה. ''את ליברמן לא מעניין העובדות, הוא הפסיד בבג"ץ אבל ימשיך להסית, העיקר לקבל כותרות ואולי כמה קולות מאלה שלא מכירים אותו ועלולים לחשוב שהוא מדבר ברצינות", אמר גפני.

ממפלגת "ישראל ביתנו" נמסר כי אין בכוונתה להסתפק בשינויים בנהלים אלא תדרוש שינוי יסודי בהליכי בירור יהדות, שיגן כראוי על זכויות היסוד של יוצאי ברית המועצות לשעבר, לשון התגובה.

כמו כן בכוונתה לדרוש במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להתחייב לחוקק בהליך מזורז את הצעת החוק לתיקון חוק מידע גנטי, שהונח על שולחנה של הכנסת הקודמת ע"י הסיעה.